Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Hardentools

Hardentools

Windows jsou vybaveny mnoha funkcemi, které běžní uživatelé téměř nikdy nepotřebují. Některé z těchto funkcí se ale opakovaně stávají cílem útoků, takže je dobré je vypnout. Toto vyztužení Windows lze provést ručně, nebo s podporou dalších programů. Free verze - Chip 09/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

 Větší odolnost Windows jediným kliknutím: bezplatný nástroj dává operačnímu systému větší imunitu.

Jedním z nich je Hardentools. Buďte ale při jeho používání opatrní, je dobré při seznamování s ním přeci jen strávit o trochu více času, než s ostatními programy. Windows mají některé funkce, které se v každodenní práci mnoha uživatelů používají jen zřídkakdy. Patří k nim například výkonný Windows Powershell, který zpravidla používají jen zkušení uživatelé, Windows Script Host nebo funkce maker v kancelářské sadě Microsoft Office. Funkce a programy systému Windows, které se sice nepoužívají, ale mají hluboký přístup do systému, by měly být z bezpečnostních důvodů raději vypnuty. A přesně zde může pomoci freeware Hardentools.

Program je možné pořídit prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 99 korun >> a získanému přístupu k »On-line DVD«.

Program pomáhá uzavřít potenciální vstupní brány, které by škodlivé programy mohly použít k infiltraci do vašeho systému.

Aby byl systém Windows bezpečnější, program Hardentools vypne některé funkce operačního systému i funkce programů. Tvůrci předpokládali, že uživatelé se nebudou chtít zabývat podrobnostmi, a nabízejí řešení jediným kliknutím. Není ale dobré pouze kliknout na tlačítko "Harden". V tuto chvíli není jasné, jaké nástroje se vlastně na pozadí odpojují. Proto doporučujeme kliknout na "Show Expert Settings". Poté Hardentools podrobně zobrazí seznam svých záměrů a vy můžete u jednotlivých funkcí nastavit, zda je chcete skutečně vypnout či ponechat.

 • Jazyk: anglicky
 • Windows 10 (32/64 bit)
 • Bez registrace

Free verze programu.

Windows zobrazí dotaz, zda chcete spustit Hardentools s oprávněním správce či nikoliv. Pokud chcete využívat všechny dostupné funkce musíte zvolit volbu „Ano“.

Windows zobrazí dotaz, zda chcete spustit Hardentools s oprávněním správce či nikoliv. Pokud chcete využívat všechny dostupné funkce musíte zvolit volbu „Ano“.

Můžete si cíleně zvolit, které funkce chcete deaktivovat.

Můžete si cíleně zvolit, které funkce chcete deaktivovat.

„Harden again“ obnoví původní nastavení systému Windows.

„Harden again“ obnoví původní nastavení systému Windows.

Software s otevřeným zdrojovým kódem aktuálně uvádí přibližně 20 změn v systému, včetně následujících:

 • deaktivace služby "Windows Scripting Host"
 • deaktivace funkcí AutoRun a AutoPlay
 • deaktivace příkazových prostředí Powershell a CMD
 • deaktivace maker v Microsoft Office, ActiveX, OLE a DDE
 • deaktivace JavaScriptu a Embedded objektů v Acrobat Readeru
 • aktivace chráněného režimu, chráněného zobrazení a pokročilých nastavení zabezpečení pro Acrobat Reader
 • nastavení nejvyšší úrovně řízení uživatelského účtu
 • v Průzkumníku souborů jsou zobrazeny souborové přípony a skryté soubory
 • aktivace Attack Surface Reduction v Defenderu

Pokud tedy například nepotřebujete Powershell, můžete jej deaktivovat. To samozřejmě platí i pro ostatní funkce. Co je ale důležité: pro možnost používat makra v Office raději prověřte, zda nejsou v nástroji Hardentools blokována. Uživatelé se ozývají s poznámkami, že po použití programu už CMD nebo Excel nefungují správně. Nápravou je samozřejmě opětovné uvolnění funkcí v jeho prostředí. Stačí znovu spustit Hardentools a zvolte položku "Restore". Poté upravte nastavení podle vlastních požadavků.

Vyztužení Windows mají smysl pro zmenšení potenciálních cílů útoku. Odpovídající nastavení ale není otázkou minuty a nedoporučujeme Hardentools aktivovat několika rychlými kliknutími. Raději důkladně prozkoumejte nabízené možnosti a vědomě deaktivujte pouze konkrétní funkce.

Hardentools nenahrazuje antivirový program. Základní bezpečnostní prvky systému Windows musí být správně nastavené, a poté můžete přistoupit k jejich vyztužování.

Freeware Hardentools může být antivirovým skenerem detekován jako nebezpečný. Jde o tzv. false-positive detekci a je to proto, že mění funkce s hlubokým zásahem do Windows. Zvažte proto potenciální rizika při použití nástroje. Zkušení uživatelé si mohou na GitHubu zobrazit zdrojový kód programu.

Seznam všech plných verzí v Chipu 09/2020

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2020

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Vybíráme z novinekKomerční sdělení