Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Nik Collection

Nik Collection

Google uvolnil pod názvem Google Nik Collection sadu sedmi programů na úpravu fotografií s obrovskými možnostmi pro amatéry i pokročilé uživatele. Plná verze - Chip 10/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Nástroje z Nik Collection slouží primárně jako doplňky pro Photoshop, ale lze je používat i samostatně nebo v aplikacích podporujících plug-iny.

Nik Collection je soubor kvalitních nástrojů pro úpravu snímků zejména z profesionálních zrcadlovek. Distribuovány jsou jako plug-iny v nejobvyklejším formátu 8BF do grafických editorů Adobe Photoshop nebo Adobe Lightroom. Použít je však lze i v Adobe Photoshop Elements, Zoner Photo Studio nebo bezplatných aplikacích XnView a Paint.NET. Každá ze součástí sady Nik Collection však funguje jako samostatný EXE program, takže s vědomím jistého nepohodlí, je možné grafické nástroje používat i bez instalace hostitelského programu. Upozornit ještě musíme na unikátní technologii maskování pomocí tzv. kontrolních bodů (U-point). Jde o body, v jejíž blízkosti se dějí lokální úpravy a použitý efekt se uplatňuje podle volby barev v okolí. Nik Collection obsahuje sedm grafických nástrojů pro různé způsoby úprav fotografií. Analog Efex Pro obsahuje sadu filtrů, napodobujících styl starých fotoaparátů. Color Efex Pro nabízí stovky tematicky rozdělených fotografických filtrů s variantami předvoleb a náhledem výsledku. Nástroj Dfine se stará o potlačení šumu na fotkách pořízených s vysokým ISO – automaticky, nebo s manuálním nastavením. HDR Efex Pro je aplikace na tvorbu snímků s vysokým dynamickým rozsahem. Zatímco k pravému HDR je třeba pořídit více snímků s různou expozicí, HDR Efex Pro si vystačí s jedinou fotkou. Sharpener Pro se stará o doostření fotografie, i s ohledem na plánovaný výstup (tisk, web ad.). Silver Efex Pro dokáže vytvářet různé typy černobílých fotografií – v moderním i opravdu zašlém stylu. Zatímco předchozí nástroje pracují s fotkami jako celkem, aplikace Viveza umí upravovat i konkrétní části snímků.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezené starší plné verze fotografických modulů v ceně 3 500 korun. Google uvolnil nástroje ze sady Nik Collection zcela zdarma a bez registrace pro platformu Windows i OS X.

Všechny aplikace ze sady Nik Collection fungují samostatně a fotky v nich otevřete buďto pomocí nabídky »File«, nebo je jednoduše přetáhnete z Průzkumníku souborů do okna programů. Nabídky filtrů a funkcí jsou velmi bohaté, stejně jako možnosti jejich dalšího nastavení. Počítejte tedy s hodinami hraní a ladění. K vytvoření snímku s vysokým dynamickým rozsahem je standardně třeba pořídit několik záběrů s různým nastavením expozice. V aplikaci HDR Efex Pro vám ovšem bude stačit jediný snímek a program vygeneruje na tři desítky jeho variant, které můžete dále upravovat. Aplikace Viveza a Sharpener Pro nemají nabídku »File«, takže je nutné fotky k úpravám myší přetáhnout do jejich okna, nebo použít kontextovou nabídku pravého tlačítka myši a funkci »Otevřít v programu«. Sharpener Pro snímek zaostří automaticky, sami si ale můžete optimalizaci doladit nebo použít předvolbu pro zvolený typ použití výstupu.

Každá ze součástí sady Nik Collection funguje jako samostatný EXE program, přičemž všechny aplikace najdete ve složce »C:Program FilesGoogleNik Collection«. Všechny nástroje ovšem můžete používat i v rámci různých grafických editorů, včetně bezplatných programů s podporou photoshop plug-inů ve formátu 8BF. Mezi takové patří i oblíbený prohlížeč obrázků IrfanView, ve kterém musíte mít instalovaný i originální balíček plug-inů. Pak otevřete libovolnou fotku, použijte klávesovou zkratku [Ctrl] + [K] a v nově otevřeném okně prostřednictvím volby »Add 8BF filters (Folder)« zvolte požadovanou součást Nik Collection. Vhodným hostitelským programem je i Zoner Photo Studio nebo prohlížeč XnView.

Seznam všech plných verzí v Chipu 10/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení