Menu

Připravujeme pro Chip 3/2015: Anonymní Darknet

17.02.2015 16:09 | Karel Kovar + Přidat komentář
Připravujeme pro Chip 3/2015: Anonymní  Darknet

Připravujeme pro Chip 3/2015: Anonymní Darknet | foto: CHIP

Pro většinu běžných uživatelů je internet malým a útulným místem pro zábavné surfování, prohlížení videí nebo komunikaci s přáteli na sociálních sítích. Ve skutečnosti je ale internet podstatně větší a mnohem temnější.

Na otázku, co je to internet, začne většina uživatelů vysvětlovat něco o vyhledávačích, WWW stránkách, sociálních sítích a videích na serveru YouTube. Ve skutečnosti je ale internet mnohem větší. Zjednodušeně řečeno je možné internet rozdělit na dvě části. První z nich je ta, kterou zná většina uživatelů – vedou na ni internetové odkazy a její stránky lze najít pomocí internetových vyhledávačů. V roce 2001 se někteří specialisté pokoušeli určit velikost této části internetu a dospěli k číslu přibližně 500 miliard dokumentů. V současnosti se už ale většina expertů shoduje v tom, že velikost internetu nelze běžnými prostředky určit. Pravděpodobně i proto mnoho uživatelů překvapí, že existuje i jiná část internetu, o které většina lidí nemá ani tušení. Ta se označuje jako „Deep net“ a jejím klíčovým rysem je, že je neviditelná pro vyhledávače a běžné uživatele. V praxi může jít například o interní firemní infrastrukturu, izolované severy nebo také speciální privátní sítě. Za zmínku ale rozhodně stojí, že velikost této neviditelné sítě je ve srovnání s běžnými internetem minimálně desetinásobná.

 Za mimořádně zajímavou lze označit především jednu část Deep netu, označovanou jako Darknet. Zjednodušeně by bylo možné označit Darknet za malou část internetu, která se brání návštěvě běžných uživatelů a skrývá se před úřady a autoritami. Klíčovým heslem Darknetu je anonymita: šifrovaný je jak přístup k těmto zdrojům, tak i samotný obsah webů. A právě to je důvodem, proč tato temná část internetu zajímá tolik uživatelů. Na Darknetu totiž najdete téměř vše, co vás napadne. Lze zde nakoupit zbraně, drogy, nedostupné léky nebo například specializovanou pornografii. Ráj tu ale mají i příznivci konspiračních teorií, magie nebo alternativních věd. Schází se tu počítačoví hackeři, kteří zde nabízí své služby nebo prodávají citlivé údaje či malware. Abychom ale nebyli pouze negativní, je nutné zmínit i to, že zde lze narazit i na informace z vládních úniků dat – například na ta od Snowdena.

03pripravujeme-darknet2-nahled

Další informace najdete v Chipu č.3, který vychází 20. 2. 2015.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.