Menu

Test microUSB flash disků

14.05.2014 10:39 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test microUSB flash disků

Test microUSB flash disků | foto: CHIP

Kapacita interní paměti smartphonu nebo tabletu má tendenci se neustále zmenšovat. Nedostatečnou kapacitu úložiště i snadný přenos souborů z PC na mobilní zařízení vyřeší flash disk s USB a microUSB konektorem.

web-microusb-small-nahled

Srovnávací test microUSB flash disků

Redaktor počítačového časopisu tráví svůj čas testováním nového hardwaru, prací s dokumenty, neustálou e-mailovou komunikací, běháním po tiskových konferencích, publikováním na internetu a (ne)stíháním uzávěrky papírového a tabletového vydání. Musí být schopen pracovat z jakéhokoliv místa a v kteroukoliv dobu. I proto s sebou neustále nosí nejen pracovní notebook, ale často i různé testované smartphony a tablety. Potřebuje tedy přenášet data z jednoho zařízení do jiného, a to i na místech bez přístupu k internetu nebo bezdrátové síti. Málokterá cenově dostupná drobnost ho v poslední době potěšila tak jako miniaturní flash disk, který má na jedné straně klasický USB port pro připojení k PC a na straně druhé microUSB konektor, pomocí nějž jej lze zasunout do mobilů nebo tabletů. Tedy ne do všech, jen do těch, které podporují funkci USB On-The-Go (OTG). Prozatím tuto praktickou možnost nelze využít v kombinaci se zařízeními s Apple iOS ani s Windows Phone, takže zbývají vybrané modely s Androidem a všechny tablety s Windows 8. MicroUSB flash disky jsou na trhu jen několik měsíců, není jich mnoho a mají různou kapacitu i velikost. Sehnali jsme jich tedy celý tucet a rozhodli jsme se uspořádat srovnávací test.

Na rozdíl od testu běžných USB flash disků jsme microUSB OTG disky podrobili měření výkonu jak při výměně dat s osobním počítačem, tak při komunikaci s mobilními zařízeními. Průměrnou přenosovou rychlost čtení a zápisu i rychlost přístupové doby a množství zpracovaných IOPS operací jsme měřili za pomoci našeho vlastního benchmarku, který běžně používáme při testu všech HDD, SSD a USB disků, stejně jako paměťových karet. Kromě toho jsme se stopkami v ruce čekali, jak dlouho zabere v reálném provozu kopírování běžných souborů z disku na tablet a zpět. Zbytek hodnocení reflektuje výbavu a rozměry disků, hmotnost jsme tentokrát nehodnotili, protože s výjimkou jednoho o trochu většího modelu váží tyto miniaturní flash disky pouhých pár gramů.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 6/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 23. května 2014.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení