Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chrome 66 je tu: bezpečnější a stabilnější

redakce 18.04.2018

Chrome 66 je připraven a je k dispozici ke stažení zdarma. Nová verze se zbavila bezpečnostních chyb a měla by v systému Windows fungovat mnohem stabilněji.

Nová verze prohlížeče Chrome 66 je připravena a dostupná ke stažení zdarma. Jako vždy nová verze obsahuje záplaty proti zjištěným zranitelnostem, takže uživatelé by neměli s aktualizací čekat příliš dlouho. Koneckonců je s aktuální verzí prohlížeče zaslepeno na 62 bezpečnostních děr. Když už mluvíme o bezpečnosti, Chrome 66 již důvěřuje určitým SSL certifikacím společnosti Symantec. Poskytovatel zabezpečení nedodržoval platné pokyny při vydávání certifikátů už několikrát. Uživatelé tedy budou dostávat upozornění na weby s certifikáty společnosti Symantec vydanými před 1. červnem 2016. Ty budou považovány za neplatné. Novější certifikáty této společnosti jsou povoleny. Ovšem pozor: jen prozatím! Definitivní odstavení všech certifikací od Symantecu nastane s příchodem Google Chrome verze 70.

Chrome 66 navíc zahájí zkušební verzi pro izolaci stránek (Site Isolation), která je určena k lepší ochraně webových stránek. To ztěžuje útočníkům Google přístup k přihlašovacím údajům nebo jiným citlivým informacím z otevřených webových stránek a znovu zkoumá mezery v hardwaru, jako je například Spectre.

Automatické přehrávání je brzděno, ale ne vždy

google-chome-autoplay

Pokud jsou při interakci s médii nalezeny stránky s vysokou prioritou, je automatické přehrávání se zvukem povoleno.

Chrome postupně upravuje funkce kolem automatického přehrávání videa. Automatické přehrávání je povoleno pouze v případě, že video nehraje zvuk, uživatelé se stránkou interagují nebo na sledovali už více videí na otevřené stránce. Google měří poslední bod prostřednictvím takzvaného indexu interaktivity médií, který mohou uživatelé zobrazit prostřednictvím příkazu „chrome://media-en-engagement“ (viz obrázek). Pokud je označena jako „High“, je pro tyto stránky povoleno automatické přehrávání.

Google se snaží, aby se zabránilo nežádoucímu přehrávání a zároveň ale bylo umožněno automatické přehrávání pro různé scénáře. Blokování automatického přehrávání pracovalo s některými stránkami v počátečních testech, ale ne s YouTube.

Chrome pro Windows by měl být stabilnější

google-chrome-stabilita

Při selhání Chrome zobrazuje jeho příčinu.

V systému Windows by měl být Chrome stále stabilnější. Společnost Google blokuje nástroje, které se v prohlížeči Chrome připojují svým vlastním kódem, například některými antivirovými skenery. Vyloučeny jsou rozšíření a nativní zprávy. Jakmile dojde ke krachu běhu prohlížeče, uživatel je informován v okně, jaký program byl příčinou pádu. A hned nabízí dvě tlačítka, jedno z nich je určeno pro okamžité odstranění tohoto programu (REMOVE…, viz obrázek). Počínaje Chrome od verze 68 by měl být cizí kód blokován a jen ve výjimečných případech jeho spuštění povoleno. Chrome od verze 70 by pak měl tyto výjimky zcela ukončit.

Prohlížeč Chrome si můžete nainstalovat z této stránky.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud