Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Čím vás IFA 2017 osloví

redakce 31.08.2017

Vůně překližky, řezání prken, koberce zakryté igelitem. Tak vypadal mínus druhý den, tedy středa před oficiálním pátečním otevřením veletrhu IFA 2017 v Berlíně. Stánky se ještě připravovaly, ale přesto několik gigantů již tento den odkrylo novinářům své karty. S konkrétními výrobky vás budeme seznamovat průběžně, ale pojďme se podívat na to, co bude hýbat v nejbližší době s vašimi peněženkami, aneb, na co vás uloví výrobci spotřební elektroniky.

Jako zcela první prezentovala své novinky společnost Acer, která stále silněji buduje svou herní značku Predator. Takže jeden směr už máme – zábava a hry. Druhým byl Panasonic, který jako jeden z prvních odkryl své televizory pro nejbližší budoucnost. Na trhu se totiž objevily OLED obrazovky o úhlopříčce 77 palců, takže nejen Panasonic stvořil díla, která dokážou zobrazit obrovský počet barev s vynikajícím kontrastem, kdy černá je opravdu černá, a ještě k tomu přidat HDR neboli High Dynamic Range, což značí, že obraz je velmi přirozený, bez trhání a zvládne i nejjemnější detaily v pohybu. A jak se zdá, kdo neměl 77palcový OLED televizor, jako by ani nebyl.

Co si pod tím přívalem představit?

Podívejme se v této části společně na to, co ukázaly některé společnosti. Podotýkám, že v případě Philipsu se ale budeme bavit o dvou firmách. Jde o TP Vision, což je společnost, která je držitelem exkluzivní licence Philips pro oblast výroby televizorů, které pod hlavičkou Philips vyrábí. MMD patří Philipsu a TP Vision a vyrábí monitory.

p1050198 Jistě víte, že k tomu, aby televizor dokázal něco zobrazit, musí mít v sobě vestavěn procesor, který je tak výkonný, že srovná obraz, kontrast, jas, barvy, a přitom donutí obrázky poskakovat po obrazovce co nejrychleji, aby obraz nebyl jako v mlze nebo byl rozostřený. A o to se v televizorech Philips stará procesor P5, který obsluhuje novinku letošního roku OLED 9 Series o úhlopříčce 65 palců palců a i řadu 8000, která zase tyje z edge podsvícení a technologie High-End Perfect Pixel Ultra HD. Výsledkem toho všeho počítání procesoru je vynikající obraz, které je ale navíc – a proto začínáme právě tady u Philipsu – okořeněn ještě neuvěřitelným zážitkem kolem zobrazovací plochy televizoru. Ano, jde o Ambilight, osvětlení, které dodává život i okolí obrazovky, stěně za televizorem, jež slouží k dokreslení špičkového obrazového zážitku. A na to zde měl Philips připraven celou stěnu, na které promítal smyčku z výletu do severské přírody. Oba televizory, tedy OLED i řada 8000, mají tenké rámečky, které jako by dávaly zobrazovacímu panelu křídla, na nimi jsou pak umístěny LED diody, které se starají o třístranný Ambilight, osvětlení do stran a nahoru. A aby to nebylo všechno, oba tyto televizory mají zvukové lišty, které se postarají o skvělý zvukový efekt. Za zobrazovacím panelem pak najdete dvoučinný basový reproduktor, který se stará o dostatek basů. Zvukovou lištu si můžete vystavit pod spodní rám televizoru, stejně tak ji můžete schovat za zobrazovací plochu.

img-1670 Budoucnost monitorů je v prohnutém provedení, tvrdí MMD – a proto nás šokoval 42palcový prohnutý profesionální monitor, který byl namontován v dvojici nad sebou, takže se hodí třeba pro logistické firmy, ekonomy a finančníky, prostě tam, kde potřebujete zobrazit spousty čísel v tabulkách nebo operovat s reálnými grafy v reálném čase. A díky tomu, že tento mega monitor má velmi úzký rámeček, to můžete pojmout hned dvakrát nad sebou. A vlastně celá expozice většiny monitorů byla o prohnutých provedeních, sestavách skoro do půlkruhu kolem vás, kdy hráči oněměli nad zobrazeným děním. A ještě jedna věc: na stánku byl i monitor Philips 8K, který bude dalším krokem k dokonalému zobrazování – a něco mi říká, že na takový monitor nebudeme muset dlouho čekat.

Takže, další zajímavost. Letošek je hodně o OLED televizorech a monitorech s velkými úhlopříčkami. A taky o zakřivených televizorech i monitorech.

 

p1050069 A teď k LG, Panasoniku, Samsungu a Sony. Ti všichni dokázali, že umějí pracovat i v této oblasti obrazu a že postavit až 77palcový OLED televizor pro ně není problém. Sledování dějů na tak velkých obrazovkách je pak zážitkem. A protože jsme si tak nějak zvykli na palcové míry, tak vám jen přepočítám, že 77 palců úhlopříčky značí úctyhodných 195,6 centimetrů. Dokážete si představit, že byste ještě nedávno mohli mít doma takového macka s dvoumetrovou úhlopříčkou? Navíc který dokáže zobrazit barevný gamut (barevný prostor) skoro celý, tedy pro všechny lidským okem rozpoznatelné barvy? Copak o to, ale kde brát tak kvalitní obsah pro tak obrovské televizory? Dobrá: chceme špičkový obraz, co s tím? A tak letos společnosti Panasonic i Samsung prezentovaly partnerství se společností 20th Century Fox. Cílem tohoto spojení je vytvořit otevřenou, licenčním poplatkům nepodléhající platformu pro dynamická metadata používaná technologií High Dynamic Range (HDR), jejíž součástí je i příslušná certifikace a logo s předběžným označením HDR10+. Zmíněné tři společnosti společně vytvoří licenční subjekt, který začne k platformě HDR10+ poskytovat licence v lednu 2018. Tento subjekt bude licencovat metadata širokému spektru firem včetně poskytovatelů obsahu, výrobců televizorů s ultravysokým rozlišením, Blu-ray přehrávačů a rekordérů či set-top boxů, nebo dodavatelů tzv. systémů na čipu (SoC). Metadata budou poskytována bez licenčních poplatků pouze za nominální správní poplatek. A co z toho plyne pro vás, jako diváka, který část těchto licenčních poplatků zaplatí? Díky nejmodernější technologii HDR10+ si budete moci vychutnat sledovaný obsah v takové kvalitě, v jaké byl zamýšlen filmovými tvůrci. Je to jasné jak ta facka. A máme tu další trend – kvalitní obraz pro super kvalitní televizory.

p1050220 V té souvislosti pro vás mám ještě jeden tip: nenechte si ujít OLED tunel s dvě stě OLED televizory, který vás ze severního vstup Berlínského výstaviště dovede k prezentační hale společnosti LG. Stejně jako každý rok obsadily dva nejdůležitější stánky vedle severní vstupní haly dva borci. Napravo Sony a nalevo LG. Vy odbočte nalevo, doporučuji. Protože to, co uvidíte, vás možná srazí na kolena a budete stát jako přikovaní, přitom vnímat tu nádheru, kterou LG pro vás připravilo. Ocitnete se v tunelu, který vypadá jako průlez mořskou říší, kde kolem vás plavou rejnoci i ostatní havěť, aby se po chvíli tento motiv změnil třeba v prezentaci noční oblohy s létavicemi a hvězdami všude kolem vás. Není to nový nápad, LG podobný projekt prezentuje už několikátý rok po sobě, ale ten letošní tunel – a jeho barvitý a živý obsah – mi připadá jako nejvíce povedený za celá ta léta. Něco podobného jinde na světě neuvidíte.

acer-ifa-predator-orion-9000-02 A jdeme dál. A co třeba zábava? Co byste řekli počítači s procesory Intel osmé generace i9 se dvěma grafickými kartami, a s výkonem, který by vám klidně mohl utrhnout ruce? A přitom virtuální realita je pro tento stroj věcí, kterou zvládá jakoby malíčkem levé nohy. A tohle je k vidění na stánku Aceru. Nejnabušenější počítač, jaký jsem kdy (zatím) viděl. Jmenuje se Acer Predator Orion 9000. Vypadá tak strašně a přitom zajímavě, jeho krycí průhledné boční víko vám dává možnost nahlédnout do prostoru bitů a bajtů, které se tu hodí sem a tam. Démonicky pak vypadá osvětlení vnitřku stroje, které ještě umocňuje kapalinové chlazení procesoru.

acer-ifa-predator-cestus-gaming-mouse-04 acer-ifa-predator-galea-gaming-headset-02 A když jsem asi minutu stál před tímto strojem naprosto ohromen, sdělil mi Jeff Lee, generální ředitel divize stacionárních počítačů, IT Products Business: „Predator Orion 9000 je nejvýkonnějším počítačem, jaký jsme kdy vyrobili. Díky čtyřcestnému grafickému řešení a 18jádrovým procesorům jde o platformu, která hráčům a náročným uživatelům přinese více, než o čem kdy snili.“ Ano, je to tak. Tenhle stroj, osazený jako první u velkých OEM výrobců grafickými kartami AMD Radeon RX Vega, vzbuzuje respekt. Acer navíc zvyšuje laťku díky podpoře až čtyř těchto karet RX Vega, které pak poskytnou téměř fotorealistické snímky v reálném čase. Hráči také mají možnost sáhnout po dvou grafických kartách Nvidia GeForce GTX 1080Ti v režimu SLI, které s lehkostí zvládnou virtuální realitu. A vedle tohoto stroje pak už jen pro dotvoření dojmu najdete novou myš a headset s čidlem, které vám upravuje prostorový zvuk podle toho, jak natočíte hlavu. To vše ve stylu Predator. Vedle této mašiny pak je možné nalézt 35palcový monitor, který dokáže kouzlit s podsvícením a dosahovat vynikajících hodnot jasu, kontrastu i rychlosti zobrazování.

Pokračování běhu po IFA 2017 si nechme zase na zítra. Podíváme se na další témata veletrhu a na novinky, které nás zaujaly, některé i ohromily.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud