Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Čína umí vyrábět pokročilé čipy – navzdory snaze USA

Pavel Trousil 21.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Uvedení nového smartphonu Huawei Mate 60 Pro vyděsilo americkou ministryni obchodu Ginu Raimondovou. Obsahuje totiž procesor, který Čína správně neměla být schopna vyrobit. Dlouhodobou snahou USA totiž je odstavit čínské firmy od nejnovějších technologií na výrobu čipů.

Kapitoly článku

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová vyjádřila znepokojení nad tím, že Huawei uvedl na trh chytrý telefon, konkrétně Huawei Mate 60 Pro, poháněný sofistikovaným procesorem z domácí, tedy Čínské produkce, který je vyráběný 7nanometrovou technologií. Spojené státy přitom vyvinuly značné úsilí, aby Čína nebyla schopna moderní čipy vyrábět.

Raimondová zdůraznila, že americká administrativa využívá všechny dostupné prostředky, aby zmařila nebo zpomalila technologický pokrok Číny, například odříznutím země od nejnovějšího amerického hardwaru a softwaru pro výrobu čipů. Jedna věc je zabránit konkurenční zemi ve výrobě nebo získávání konkurenčních špičkových komponentů, druhá věc je odříznout od byznysu firmy vlastního státu.

Uvedla také, že Čína pravděpodobně nedokáže vyrábět pokročilé procesory pro chytré telefony "ve velkém měřítku" (at scale). To sice může být pravda, ale také může jít jen o snahu zachovat si tvář vzhledem k tomu, jak dlouho se Spojené státy snaží Číně zabránit ve výrobě právě těchto komponent.

Huawei Mate 60 Pro
Uvedení smartphonu Huawei Mate 60 Pro vyvolalo v USA rozruch. Obsahuje totiž procesor, který Čína vyrábí pokročilou 7nm technologií.
Zdroj: TZ Huawei

Kirin v chytrém telefonu

Telefon Huawei Mate 60 Pro používá domácí čip Kirin 9000S, který vyrábí čínská společnost Semiconductor Manufacturing International Corp neboli SMIC. Tento čip, který je údajně vyráběn 7nm procesem, by naznačoval, že Čína dělá pokroky ve zlepšování domácího ekosystému výroby čipů. Dosud SMIC vyráběla 14nm komponenty; nyní, soudě podle studie rozebraného telefonu Mate 60 Pro, kterou pro agenturu Bloomberg provedla společnost TechInsights, se zdá, že Čína může zavádět 7nm komponenty, což je úspěch, proti kterému strýček Sam bojuje.

Buď firma SMIC sama přišla na to, jak vyrábět 7nm čipy a nějakým způsobem k tomu získala zahraniční technologie, nebo upravila vybavení továrny předchozí generace, aby dosáhla 7nm výroby. Společnosti Huawei a SMIC podléhají americkým vývozním kontrolám, což těmto korporacím teoreticky ztěžuje získávání technologií od amerických dodavatelů; je možné, že tyto kontroly nejsou tak přísné, jak si v USA představovali.

Tato situace vyvolává otázky týkající se účinnosti globální strategie vedené Spojenými státy, jejímž cílem je omezit přístup Číny k vyspělým technologiím. V USA se bojí ještě většího posílení vojenské a obchodní zdatnosti Říše středu. Společnosti Huawei a SMIC byly zařazeny na černou listinu americké vlády již před delší dobou a navzdory těmto překážkám nejeví Huawei známky zpomalení. 

Zdroj: Bloomberg, Reuters,  The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud