Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co jsme sledovali na YouTube

Pavel Trousil 10.12.2018

S blížícím se koncem roku vyhlašuje videoportál YouTube již tradičně žebříček nejsledovanějších videí za poslední rok pod názvem YouTube Rewind. Ten český letos ovládli místní tvůrci symbolicky v čele s dnes už bývalým youtuberem Jirkou Králem. 

Kapitoly článku

Konec kariéry jednoho z nejslavnějších českých YouTube tvůrců Jirky Krále vyvolal na místní YouTube scéně nemalé pozdvižení. Známý tvůrce se se svým publikem rozloučil netradičně téměř hodinovým dokumentem o své cestě k jednomu milionu odběratelů. Krátký film Byl jsem Youtuber, který vznikal téměř rok a v němž vystupuje i řada dalších YouTube tvůrců, nasbíral do dnešního dne téměř 2 miliony zhlédnutí a stal se tak nejpopulárnějším nehudebním YouTube videem roku 2018 v České republice. A není divu, i sám Jirka Král jej totiž uvedl slovy: „Důležitější video u mě na kanále nikdy nevyšlo a už ani nevyjde.”

youtube1-nahled

Další obsazení žebříčku pak ukazuje, že YouTube je skutečně platformou multižánrovou. Hned druhý nejúspěšnější počin má na kontě kanál slovenské Televízie Markíza. Účastník televizní soutěže Superstar Ladislav Angyal alias Lacko v něm svou chytlavou písníPoštapoblázní porotu soutěže i široké YouTube publikum. Do žebříčku se dále probojovala jeho kolegyně Tereza Mašková s  interpretací písně Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové. Loňský vítěz Kovy se tentokrát v žebříčku umístil hned dvakrát, a to jak se svým edukativním videem o druhém kole prezidentských voleb, tak i s videem nazvaným Coming Out, v němž svým fanouškům oznamuje, že je gay.

Nejsledovanější videa v ČR za rok 2018

  1. Byl jsem Youtuber [DOKUMENT]

SUPERSTAR Lacko prišiel pred porotu s vlastnou pesničkou!
DĚLÁM SI TO SAMA - FEMINISTICKÝ SONG (Johanka Čunková)
⭐ Prezidentský AZ-kvíz
SUPERSTAR Tereza Mašková - Jednoho dne se vrátíš (Věra Špinarová)
Druhé kolo | KOVY
KAMARÁD NEBO PŘÍTEL? w/ Luboš Je Celkem Fajn
Učím youtubery parkour #17 | Carrie Kirsten
Alpine Skiing | Ladies' Super-G | Pyeongchang 2018 | Eurosport
Coming Out | KOVY

 

Co jsme na YouTube poslouchali

Vzrůstající úspěch českých tvůrců se promítl i do čistě hudebního žebříčku, který jindy obvykle ovládají zahraniční interpreti. Tvorba dua YouTube tvůrců Míny a Pjaye předčila v českých zemích i celosvětově úspěšný počin skupiny Maroon 5 a rapperky Cardi B píseň Girls Like You. Začínající zpěvačka nahrála spolu s hudebníkem Patrikem Jarešem klip k písni Basic Boy, který do dnešního dne nasbíral více než 8 milionů zhlédnutí.

Píseň Basic Boy přitom na české scéně předčila i velkolepou nahrávku ONEMANSHOW Foundation Cizí zeď vzniklou pod taktovkou baviče Kazmy, v níž se předvedla řada českých osobností. Píseň Cizí zeď, která vznikla v rámci Kazmovy kampaně 1/10 obsadila v letošním žebříčku 5. místo. V Česku dále bodovaly klipy k písním These Days od skupiny Rudimental, zpěvačky Jess Glynne a rappera Macklemora, píseň Solo od skupiny Clean Bandit a zpěvačky Demi Lovato nebo třeba song Spolu od slovenské zpěvačky Simy.

youtube2-nahled

 

Hudební žebříček za rok 2018

Mína & Pjay - Basic Boy (Official video)
Maroon 5 - Girls Like You ft. Cardi B
Rudimental - These Days feat. Jess Glynne, Macklemore & Dan Caplen [Official Video]
Clean Bandit - Solo feat. Demi Lovato [Official Video]
ONEMANSHOW Foundation - Cizí zeď (prod. Fiedlerski)
The Chainsmokers - Sick Boy
SIMA - SPOLU (prod. Gajlo & SkinnyTom) |OFFICIAL VIDEO|
Dua Lipa - IDGAF (Official Music Video)
Rytmus - Rockstar (Black Prince MXTP) #2
Calvin Harris, Dua Lipa - One Kiss (Official Video)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud