Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Den otevřených dveří v agentuře GSA

Pavel Trousil 07.12.2017

Pražské sídlo Agentury pro evropský globální družicový navigační systém (GSA) se ve dnech 8. – 9. prosince 2017 již potřetí otevírá pro veřejnost. Široké veřejnosti se tak nabízí příležitost nahlédnout do centra Evropských globálních družicových navigačních systémů (EGNSS) a seznámit se s lidmi, kteří je řídí. 

V průběhu Dne otevřených dveří se veřejnost seznámí s aktivitami Evropské unie v oblasti družicové navigace a zejména s tím, jak tato navigace ovlivňuje náš každodenní život. „Technologie EGNSS je základem řady nových služeb, které mají potenciál proměnit každodenní život Evropanů. To je zvlášť patrné v současnosti, kdy už mnoho chytrých telefonů umožňuje přijímat a zpracovávat signály systému Galileo,“ zdůraznil výkonný ředitel společnosti GSA Carlo des Dorides.

Návštěvníci sídla GSA si budou moci prohlédnout modely družic Galileo v nejrůznějších konfiguracích. To je obzvláště aktuální vzhledem k tomu, že vypuštění dalších čtyř satelitů Galileo je naplánováno už na 12. prosince 2017. Agentura GSA bude poprvé v historii zodpovědná i za počáteční uvedení na oběžnou dráhu (LEOP), což je velice náročná operace, kdy se družice oddělí od nosné rakety Ariane 5.

Den otevřených dveří GSA 2017 poskytne rovněž veřejnosti ideální příležitost dozvědět se o práci agentury a o tom, jaké výhody přináší evropským občanům. Umístění sídla agentury GSA v Praze přineslo české ekonomice za pět let příjmy ve výši jedné miliardy Kč. Od okamžiku, kdy se v roce 2012 sídlo GSA přestěhovalo z Bruselu do Prahy, počet českých firem žádajících o finanční prostředky z evropských fondů na výzkum a vývoj v oblasti družicové navigace vzrostl téměř desetkrát.

Během Dne otevřených dveří budou mít návštěvníci příležitost vyslechnout prezentace pracovníků GSA a některých českých partnerů, kteří se podíleli na výzkumných a vývojových projektech financovaných z fondů GSA. Součástí programu Dne otevřených dveří budou rovněž semináře, výstavy, zábavné programy pro rodiny s dětmi, programy pro školní exkurze a další atrakce. Návštěvníci se budou moci vyfotografovat v „kosmickém prostoru“, vyzkoušet si, jak se přistává s použitím satelitních technologií, a budou mít možnost vyhrát hodnotné ceny.

 

Co je to GSA?

Agentura pro evropský GNSS – globální navigační satelitní systém GSA byla založena v roce 2004 jako oficiální agentura Evropské unie. Její sídlo se v roce 2012 přestěhovalo z Bruselu do Prahy. GSA je první agenturou Evropské unie, jejímž cílem je poskytovat služby celosvětově.

Posláním GSA je podpořit cíle EU při dosažení maximální návratnosti evropských investic do globálního satelitního navigačního systému a zajistit, aby tento systém uživatelům pomohl zvýšit ekonomický růst a konkurenceschopnost.

 

 

Co je Galileo?

Galileo je evropský globální satelitní navigační systém, který bude poskytovat vysoce přesné globální služby pod civilní správou. Je navržen tak, aby byl kompatibilní a v případě některých služeb také interoperabilní s podobnými existujícími systémy.

Tato možnost kombinovat různé signály, označovaná také jako multiGNSS, v praxi znamená, že uživatel bude schopen určovat svoji pozici s jediným přijímačem ze satelitů v různých konstelacích v libovolné kombinaci.

 

Smartphony, které podporují systém Galileo

 • Apple: iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 10/X
 • Asus: Asus Zenfone 4
 • bq: Aquaris V, Aquaris V Plus, Aquaris X, Aquaris X5 Plus, Aquaris X Pro
 • Google: Pixel 2, Pixel 2 XL
 • Huawei: Mate 10 Pro, P10 plus, Mate 9 pro, P10, Mate 9
 • LG: V30
 • Mediatek: Meizu Pro 7 Plus, Meizu Pro 7
 • Motorola: Moto X4, Moto X4
 • Nokia: 8
 • Oneplus: Oneplus5
 • Samsung: Note 8, S8, S8+, Galaxy Tab S3
 • Sony: Xperia XZ Premium
 • Vernee: Apollo 2

Aktuální seznam najdete ZDE.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud