Přejít k hlavnímu obsahu

Desatero IT trendů na příští tři roky

redakce 25.10.2010
info ikonka
Zdroj:

Některé nastupující technologie se týkají skoro každého, jiné jen velkých firem; chcete‑li být ‚in‘ na nejbližším mítingu, pak čtěte.

Obrázek odebrán. (Výřez z fotografie od Gregoryho Maxwella)

Na co by se váš podnik měl zaměřit na poli informačních technologií, aby mu neujel vlak? Náměty lze získat ze zprávy výzkumné a poradenské společnosti Gartner, která vyjmenovává desítku strategických technologií na nadcházející tři roky.

Ne všechny jsou ovšem podstatné nebo dokonce využitelné v každém oboru podnikání; přesto by si každý podnik a podnikatel měl seznam projít a položit si u každého trendu otázku, nakolik se ho týká.

Cloud Computing

„Oblačné počítání“ spočívá v tom, že jako uživatel pracujete s nástrojem, který ke své funkci využívá „oblaku“, tedy zdrojů někde mimo vás, ke kterým jste připojeni zpravidla přes internet. Jenže i vy přitom můžete být součástí „oblaku“. Každopádně někde musí být středisko, které oblak řídí a spravuje. Zpracováním všech vstupů z „oblaku“ se vylepšuje funkce nástroje každému jednotlivému uživateli.

Cloud Computing má dvě krajnosti: „veřejný“ oblak, využívaný například některými antiviry nebo nástroji překladovými, a pak soukromé, uzavřené oblaky velkých korporací. Gartner předpovídá rostoucí význam řešení „na půli cesty“ — kdy firmy zaměřené na poskytování cloud­‑computingu jej zpřístupní i těm firmám, které by jej samy nezvládly. Uvidíme.

Mobilní aplikace

Stále více lidí chodí po ulici s mobily a tablety, jejichž schopnosti se přibližují běžným osobním počítačům. Ze zprávy vyplývá, že by bylo chybou přehlížet rostoucí počet chytrých mobilních zařízení a jejich možnosti a nadále se zaměřovat jen na zákazníky sedící u webového prohlížeče na běžném počítači.

Společenská média

Důležité budou jednak společenské sítě, a to včetně nástrojů na jejich analýzu, jednak nástroje na spolupráci, jako wiki, blogy a další, jednak společenské publikování, které spočívá ve sdružování jednotlivých příspěvků lidí tak, aby výsledkem byl nějaký použitelný informační zdroj, a nakonec vůbec nástroje na získávání zpětné vazby: především komentářů a hodnocení.

Poskytujete‑li jako podnik cokoli široké obci zákazníků, zamyslete se, jak s nimi můžete komunikovat, jak účinně sbírat jejich podněty i jak ochotu některých využít k pomoci druhým a odlehčit tak podpoře vlastní. Když v tom budete dobří zalevno, bude to vaší konkurenční výhodou.

Video

Vývoj směřuje k tomu, že videoobsah bude stále méně výsadou tradičních kanálů jeho šíření a stále více firem bude oslovovat své zákazníky i videi. Co vy na to? Takové krátké návodné video někdy vydá za sebelepší příručku…

Tvorba videoobsahu na úrovni není sice triviální, ale i na to jsou lidé a agentury, které ji zvládnou.

Lepší nástroje analytické 

Vyšší výpočetní výkon dostupných počítačů a lepší mobilní konektivita nás posunou k tomu, že bude dostupnější simulovat či modelovat budoucí výsledky, a simulace a modely budou spíše moci reagovat na změnu skutečností v reálném čase.

Společenské analýzy

Vzroste dostupnost a význam nástrojů, které umožní analyzovat vstupy z oblastí popsaných pod nadpisem Společenská média.

Context­‑Aware Computing

Toto buzzword vyjadřuje například to, že při jednání s určitým zákazníkem byste měli mít po ruce nástroje, které podle různých okolností (řekněme například: typ zákazníka, jeho předchozí historie, co vše o něm víme, jaká přání prozatím vyslovil…) pomohou se správnou nabídkou a strategií.

Paměť flash v různých zařízeních

Gartner předpovídá, že běžně užívaná spotřebitelská zařízení budou vybavována pamětí flash a tedy si budou moci mnohé pamatovat — toho budou musit umět využít především jejich tvůrci a výrobci; jako spotřebitelé se necháme překvapit.

Všudypřítomnost počítačů

Gartner tvrdí, že skoro do všeho budou vestavěny počítače. My tvrdíme, že do lecčeho už vestavěny jsou, a nepřekvapuje nás, že tento trend bude pokračovat.

Fabric­‑Based Infrastructure

FBI je buzzword, které vyjadřuje určitý způsob pokročilé virtualizace serverů, která má vylepšit „škálovatelnost“ (= uzpůsobitelnost různě velkým potřebám) a tak snížit náklady. Chápeme‑li to dobře, v zásadě jde o to, že z určitých hardwarových zdrojů zapojených do jednotné optické sítě řízené zvláštním softwarem lze virtuálně skládat jednotlivé servery podle potřeby, aniž někde musí běhat technici mezi policemi a něco přestavovat. Většina z nás do podrobností vidět nemusí, ale až to někde uslyšíte, budete vědět, že je to trend pro datacentra nejbližší budoucnosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme