Přejít k hlavnímu obsahu

Používáte WhatsApp? Těchto 5 aplikací vyzkoušejte místo něj a nebudete litovat

Jiří Palyza 09.05.2025
WhatsApp
info ikonka
Zdroj: Pexels/Pixabay

WhatsApp je zdaleka nejpoužívanějším online komunikátorem a sotva najdete někoho, kdo by tuto aplikaci nepoužíval. Přitom ale existuje několik alternativ, které jsou nejen lepší, ale i bezpečnější. Podíváme se na 5 nejznámějších aplikací, které WhatsApp lehce nahradí.

Kapitoly článku

Online komunikace, to není jen WhatsApp

Přestože WhatsApp celosvětově používá přibližně 2,5 miliardy uživatelů, v poslední době čím dál tím víc ztrácí kredit. Z bezpečností branže stále častěji zaznívá kritika a experti varují před novými možnostmi sdílení dat s mateřskou společností Meta (dříve Facebook).

Občas se také v internetovém prostředí vynoří téma reklamy, které vždy uživatele velmi rozčílí. Ačkoliv si WhatsApp neustále pohrává s myšlenkou ji do aplikace komunikátoru integrovat, doposud vždy zařadil zpátečku a k tomuto kroku nepřistoupil. Pokud už dál nechcete neustále bojovat s tím, kolik dat o uživatelích provozovatel sleduje a vyhodnocuje, anebo jste se už stejně rozhodli s WhatsAppem skončit a jen čekáte na ten správný čas, nabízíme vám 5 bezplatných alternativ.

Nakonec provozování druhého komunikátoru vůbec není od věci a spousta uživatelů to tak má. Není to nic výjimečného. Existuje mnoho alternativních komunikátorů, které můžete používat souběžně s WhatsAppem anebo jej jimi zcela nahradit. K dispozici jsou pro obě nejrozšířenější mobilní aplikace Android i iOS.

Aplikace Signal
info ikonka
Zdroj: Signal

1. Signal: nejbezpečnější komunikátor všech dob?

Pod Signal by se podepsal i Edward Snowden. Tento komunikátor je považován za jednu z celosvětově nejbezpečnějších služeb. Jeho šifrování experti několikrát testovali a konstatovali, že je silné, zprávy jsou vybaveny autodestruktivní funkcí na jedno klepnutí a celá aplikace včetně protokolu je k dispozici v režimu open source, tedy otevřeného zdrojového kódu.

Od Signalu se dokonce učí i WhatsApp. Využívá totiž protokol Signal pro šifrovaný přenos zpráv. WhatsApp ovšem není open source, nemůžete si být jisti a ani to nelze nijak ověřit, zda do něj vývojáři nevložili nějakou mezeru.

Výhody Nevýhody
software je poskytovaný v režimu open source vyžaduje se číslo mobilního telefonu
je vybavený šifrováním mezi koncovými body nepodporuje posílání obrázků v nekomprimované podobě
data jsou ukládána lokálně
Aplikace Threema
info ikonka
Zdroj: Threema

2. Threema: další bezpečná alternativa WhatsAppu

Na rozdíl od většiny služeb online komunikátorů je Threema z Evropy, přesněji ze Švýcarska. Podle vývojářů se tam nacházejí i všechny servery, což by mělo zaručit vyšší bezpečnost a soukromí zpráv s vyloučením možnosti přístupu třetích stran. Vývojáři také splnili svůj slib a Threemu poskytují v režimu open source.

Stínem na této platformě je počet uživatelů, který není nijak vysoký a stagnuje. O této alternativě se tedy dá uvažovat v případě, kdy ji používají i vaši známí, kolegové či rodina. Jinak hrozí, že v jejím prostředí nenajdete uživatele, se kterými byste potřebovali chatovat.

Výhody Nevýhody
open source software zpoplatněná služba
šifrování metodou mezi koncovými body
není vyžadováno telefonní číslo
Aplikace Telegram
info ikonka
Zdroj: Telegram

3. Telegram: posílejte zprávy na všechny platformy

Podobně jako WhatsApp i Telegram šifruje své zprávy pomocí metody end-to-end, tedy mezi koncovými body. Různí vetřelci a zvědaví čtenáři tedy mají smůlu. Přestože služba není zcela open source, má poměrně širokou uživatelskou základnu a je používanější než Signal.

Podobně jako WhatsApp funguje i Telegram kromě smartphonů a tabletů také na počítačích, takže jeho používání je podobně bezproblémové. Skupiny na Telegramu mohou čítat stovky tisíc uživatelů a i zde jsou zprávy vybaveny autodestruktivní funkcí.

Výhody Nevýhody
možnosti funkcí rozšiřují chatboti platforma stále více přitahuje různé konspirátory a radikální skupiny
je nutné telefonní číslo
software je open source pouze částečně, nikoliv kompletně
Aplikace Element
info ikonka
Zdroj: Element

4. Element: decentralizovaný a open source

Tento komunikátor slibuje obzvlášť vysokou úroveň zabezpečení dat. Je poskytován v open source režimu pro projekt Matrix. Otevřená síť Matrix podporuje komunikační protokoly IRC a XMPP, a také video hovory s koncovým šifrováním. Pomocí aplikace Element, kterou jste dříve mohli znát pod názvem Riot.im, komunikátor můžete používat prakticky na jakékoliv platformě.

Dříve byla možná registrace zcela bez e-mailové adresy nebo telefonního čísla, nyní je pro použití hlavního serveru Matrix nutné zadat e-mail, na který obdržíte aktivační odkaz. Konverzovat můžete v celé platformě Matrix Universum nebo chatovat ve skupinách či otevřených kanálech. V rámci týmu je také možné sdílení souborů.

Mohlo by vás zajímat

Co je na komunikátoru Element praktické: k chatování s uživateli jiných sítí můžete používat takzvané mosty; zprávy tak lze posílat i na Telegram, Mumble nebo IRC.

Výhody Nevýhody
šifrování mezi koncovými body málo rozšířený
můžete používat vlastní server k registraci na hlavním serveru Matrix je potřeba e-mailová adresa
Aplikace Teleguard
info ikonka
Zdroj: Teleguard

5. TeleGuard: ideální do školského prostředí

Zatím poměrně neznámý komunikátor TeleGuard se snaží uživatelům zaručit co největší anonymitu. Při vytváření profilu nevyžaduje telefonní číslo ani e-mailovou adresu. Nakládání s osobními daty je v souladu s GDPR, nicméně vzhledem k tomu, že servery jsou umístěné ve Švýcarsku, nemusí provozovat sdělovat Evropské komisi žádné informace.

Aplikace je díky tomu vhodná nejen pro soukromé účely, ale i pro využití ve školách. Ochrana osobních údajů hraje v jejím případě důležitou roli. Zprávy a hovory jsou šifrovány pomocí algoritmu SALSA 20.

Výhody Nevýhody
není nutné zadávat telefonní číslo malý počet uživatelů
šifrování mezi koncovými body kluby nemají téměř žádné funkce
servery jsou umístěné ve Švýcarsku

Mohlo by vás zajímat

Výběr je otázkou vkusu a platforem vašich kontaktů

Po letech dominance WhatsAppu je trh s online komunikátory značně roztříštěný. Nemálo uživatelů proto má ve svých zařízení více něž jednu aplikaci.

Kterou aplikaci si vyberete, záleží především na tom, jak vám vyhovuje její uživatelské rozhraní a nabídka funkcí. Důležité také je, co používají vaše kontakty. Přeci jen nechcete být v online prostředí osamoceni a nemít možnost kontaktovat známé a rodinu, kdykoliv potřebujete.

Zdroj: Cyber Insider, European Alternatives


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme