Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezpečnější než Signal: síť Matrix umí něco, co chtějí všichni

Jiří Palyza 09.08.2022

V oblasti online komunikátorů je jasným lídrem WhatsApp. Z hlediska zabezpečení je to ale trochu jinak a pevným hlasem zde promlouvá Signal. Matrix se snaží jít ještě dál: boduje díky decentralizovanému přístupu.

Většina uživatelů si pojem Matrix pravděpodobně spojí se známou filmovou sci-fi sérií, ale je to také název otevřené sítě pro decentralizovanou a bezpečnou komunikaci.

Jinými slovy to znamená, že pokud by všechny ostatní komunikátory vsadily na protokol Matrixu, byly by vzájemně kompatibilní a uživatelé WhatsAppu by si například mohli psát s uživateli Threemy.

Aplikace Element, která je k dispozici pro mobilní systémy Android, iOS, Windows a další platformy, vyzkoušení Matrixu usnadňuje. Její výhodou také je, že uživatelé nemusejí zadávat své telefonní číslo, aby mohli komunikátor používat.

Komunikátor Element: ponořte se do Matrixu

server

Servery si lze vybírat libovolně, je to ve vašich rukou. | Zdroj: Joinmatrix.org

Jak už se stalo u mnoha komunikátorů standardem, také Element je vybaven koncovým šifrováním obsahu zpráv pro individuální i skupinové chaty. Používá vlastní implementaci šifrovacího protokolu, podobně jako Signal.

V aplikaci Element se nezobrazují žádné reklamy, nedochází ke sledování uživatelů ani vyhodnocování jejich dat. Komunikátor Matrixu vám umožňuje vybrat si, kde budou vaše data uložena. Seznam serverů najdete na stránce https://joinmatrix.org/servers/.

Při vytváření účtu doporučujeme skutečně vytvořit nový uživatelský účet a nepřihlašovat se prostřednictvím Apple ID, Facebooku nebo Google. Pokud je použitá e-mailová adresa potvrzena, můžete se přihlásit.

Problém chybějících kontaktů

Myšlenka celého konceptu je v pohodě, ale ti, kdo si Element instalují a začnou používat, si v něm asi moc přátel nenajdou. Síť má v současnosti přibližně 60 milionů uživatelů, což je od nejpoužívanějších aplikací ještě na míle daleko. S Matrixem můžete chatovat i s jinými platformami, jako váš kontakt stačí e-mail.

V praxi pomáhá s nalezením existujících kontaktů v síti Matrix server identit. Na rozdíl od jiných komunikátorů ale nejde pouze o jednosměrnou komunikaci. Spojení s identifikačním serverem se může kdykoliv přerušit.

Komunikátor zcela bez serveru

element

Do budoucna se plánuje zajímavé rozšíření pro komunikátor Element. | Zdroj: Element.io

Dalším cílem Matrixu je získat 100 milionů uživatelů. Je ale třeba rozšířit funkci videa. Zatím jsou podporovány pouze omezené skupiny, ale brzy budou možné konference s více než stovkou uživatelů.

Velkým propagačním argumentem ale pravděpodobně bude jiný plán. Do budoucna by měla existovat skutečná funkce propojení peer-to-peer. Zařízení připojených klientů by zároveň měla fungovat jako servery.

Skvělý nápad, který má své ale

Myšlenka otevřeného a decentralizovaného messengeru je dobrá, ale může se stát, že už pro něj nebude na trhu dostatek místa. Každý, kdo dnes používá WhatsApp, Signal, Telegram nebo Threemu, už velmi pravděpodobně má zkušenosti s komunikačními aplikacemi a mezi nimi i své favority. Je tedy otázkou, zda Element ještě dokáže dostatečně zaujmout.

Zdroj: Joinmatrix.org, Element.ioMatrix.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud