Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Do budoucna bez spalovacích motorů: EU přichází s návrhem omezení registrace nových vozidel výhradně na e-auta

Jiří Palyza 16.05.2022

EU chce od roku 2035 bez výjimky zakázat registraci nových automobilů se spalovacími motory. Místo toho se budou registrovat pouze vozidla s elektromotory. Plánované nařízení by také znamenalo konec tzv. e-paliv.

Evropská unie přichází s návrhem razantního opatření ohledně budoucí registrace vozidel, která bude možná pouze s pohonem výhradně elektrickými motory. Nové nařízení by mělo platit od roku 2035 a žádné výjimky se nepřipouštějí. Zdá se, že v Evropském parlamentu, i v Radě členských států EU je pro stávající návrh většina.

To by ale také znamenalo konec takzvaných e-paliv. Jde o syntetická paliva, k jejichž výrobě nejsou zapotřebí fosilní zdroje. Jejich výroba je ale energeticky velmi náročná, což je v rozporu s celkovým přínosem k ochraně klimatu. Výkonný ředitel organizace eFuel Alliance si ale o plánované regulaci nemyslí nic dobrého: "Místo toho, abychom proti sobě stavěli technologie na ochranu klimatu a posuzovali jejich celkový dopad, měli bychom se spíš zaměřit na postupné ukončování fosilních paliv."

Do budoucna už pouze e-auta? Ukončení výroby spalovacích motorů v EU by mohlo ohrozit pracovní místa

eaudi

Konec spalovacích motorů: v EU by měly být od roku 2035 registrovány pouze automobily s elektrickými pohony. | Zdroj: Matthias Speicher/Unsplash

Současný kompromisní návrh stále obsahuje ohlašovací povinnosti. Evropská komise by měla každé dva roky vyhodnotit, jak probíhá odpovídající rekvalifikace pracovníků. To by měl být ústupek především pro východoevropské země, kde v automobilismu a podpůrných odvětvích pracuje velké množství zaměstnanců.

Přesto Evropská asociace dodavatelů v segmentu automobilismu (CLEPA) odhaduje, že v případě úplného zastavení výroby spalovacích motorů v Evropě by o práci mohlo přijít až 500 000 zaměstnanců, jejichž pracovní místa budou zrušena.

Zdroj: Handelsblatt


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud