Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dolby Atmos? Doma? Jde to!

redakce 28.05.2019

Máte rádi filmy? Pak je pro vás pravděpodobně důležitý nejen obraz, ale také náležitá zvuková kulisa.

Možnosti reprodukce prostorového filmového zvuku v domácích podmínkách zažívají právě nyní malou revoluci. Do mnoha přístrojů, jako jsou blu-ray přehrávače či zesilovače, se dostávají technologie Dolby Atmos či DTS:X, které byly donedávna výsadou špičkových kinosálů a k běžnému prostorovému zvuku přidávají další rozměr – zvukové efekty, které slyšíte shora. Abyste si mohli takový zážitek dopřát doma, potřebujete tři věci. První je blu-ray disk s filmem, který má zvukovou stopu uloženou ve formátu Dolby Atmos či DTS:X. Druhým je přístroj se schopností takový zvuk přečíst neboli dekódovat a třetí je reproduktorová sestava doplněná o speciální komponenty, které dokážou zvuky shora předat posluchači. Pojďme si představit cenově atraktivní audio sestavu s výkonem dimenzovaným pro všechny velikosti běžných místností.

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento přístroj zastane funkci základního kamene audio sestavy a kombinuje prvotřídní zesilovač s vysokým výkonem, mnoho vstupů včetně Bluetooth či phono vstupu pro gramofon, a přidává třírozměrný filmový zvuk s podporou nejmodernějších formátů Dolby Atmos a DTS:X se zvukovými efekty přicházejícími k posluchači shora. Profesionální kalibrace umožňuje přesné nastavení zvuku v konkrétní místnosti a všechny základní funkce je možné ovládat pomocí mobilní aplikace. Tento přístroj ocení nároční posluchači hudby, milovníci filmů i hráči. Pro každý kanál je při impedanci reprosoustav 6 Ohmů k dispozici výkon 165 W. Ve spojení se špičkovými Blu-ray přehrávači nabízí HDMI (HDCP 2.2) rozhraní receiveru plnou podporu formátů 4K/60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby Vision a BT.2020.

Při použití reproduktorů s podporou funkce Dolby Atmos pracujícími s odrazem zvuku od stropu dochází k tomu, že se zvuk kanálů mířených přímo k posluchači dostává k uším dříve než odražený. Výsledkem je fázový posun a jím způsobený nepříjemný efekt. Tento problém řeší u tohoto receiveru automatická kalibrace prostorového zvuku spolu s technologií Reflex Optimizer, která upravuje fázové zpoždění jednotlivých kanálů. Díky tomu je dosaženo lepšího a přirozenějšího prostorového zvuku. Tento receiver je na našem trhu k dostání za v celku rozumných 15 000 Kč.

Reproduktorová sestava ELAC Debut 2.0

elac-debut-2-0-group

Reprosoustavy ELAC Debut 2.0 pocházejí z dílny jednoho z nejuznávanějších výrobců, a kromě oceňovaného zvukového podání se vyznačují vynikajícím dílenským zpracováním a atraktivní cenou. První generace této sestavy získala nejprestižnější evropské novinářské ocenění v oblasti audiovizuální techniky – EISA.

Do druhé generace (2.0) byly vestavěny měniče s hedvábnou membránou a schopností vyzařovat zvuk až do frekvence 35 kHz do většího prostoru, než je běžné. Tím se zlepšilo celkové podání výšek a také zvětšila plocha ideálního poslechového místa, což je mimořádně praktické při poslechu více lidmi nebo v režimu domácího kina. Nový tweeter je pro eliminaci tříštění zvukových vln zapuštěn uvnitř boxu do speciálního zvukovodu. Střední pásmo a hluboké tóny má na starosti inovovaný reproduktor z tkaného aramidu, který poskytuje vyšší tuhost a tlumení dozvuků, než může nabídnout jakýkoli běžně používaný polypropylen nebo papír. Díky této konstrukci s novým tvarem kuželové membrány bylo dosaženo jasnější a přesnější reprodukce basového základu hudby.

Základem kompletního systému pro domácí kino je centrální reproduktor, prostřednictvím kterého je k posluchačům směrováno největší množství zvuku. Ten je také rozhodujícím prvkem pro srozumitelnost dialogů. Pro plnohodnotný prostorový zvuk ho lze doplnit přední sloupovou stereo soustavou, zadními regálovými bednami a speciálními reproduktory ELAC Debut A4 pro Dolby Atmos. Ty jsou určeny pro postavení na přední sloupy a jejich zvuk je směrován ke stropu, od kterého se odráží k uším posluchače.

Všechny základní komponenty reprosoustav Elac Debut 2.0. jsou k dostání ve dvou provedeních s basovými reproduktory ve dvou různých průměrech 133 mm a 162 mm, přičemž druhý poskytuje ještě lepší zvukové vlastnosti. Cena kompletní výše popsané sestavy pro Dolby Atmos s menší membránou je 39 700 Kč, s většími reproduktory pak 47 800 Kč.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud