Přejít k hlavnímu obsahu

(Elektro)mobilita poroste: firmy chtějí nakupovat, ale i lépe využívat své vozy

Josef Mika 19.06.2025
AMO
Zdroj: Arval CZ

Společnost Arval CZ představila výsledky průzkumu firemní mobility – Barometru vozového parku a mobility. Ten mapuje situaci ve firemních flotilách a ukazuje hlavní trendy řešení firemní mobility. Jsou vidět zajímavé rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, porovnání s předchozími léty i vývojové trendy pro následující roky.

Kapitoly článku

Nezávislý průzkum 

Do letošního průzkumu platformy Arval Mobility Observatory se zapojilo 28 zemí na pěti kontinentech. Barometr vozového parku a mobility pro Arval připravuje výzkumná agentura Ipsos. V České republice bylo dotazováno napříč trhem 300 respondentů, kteří mají vždy alespoň jedno firemní auto. Hlavní poznatky ukazují optimismus mezi českými firmami, který je srovnatelný s ostatními evropskými zeměmi.

Míra elektrifikace vozových parků je u nás nicméně stále nižší, než v jiných evropských zemích a nižší jsou i odhady jejího budoucího růstu.

Naopak v rozšíření telematických systémů ve firemních flotilách je český trh na špičce mezi všemi zkoumanými evropskými státy, trendem bude větší využití dat získaných díky propojeným vozidlům.

Společenská odpovědnost firem tvoří hlavní hybnou sílu pro nabídku řešení firemní mobility pro všechny zaměstnance, nikoliv již jen pro uživatele firemních aut.

Přechod na vozové parky tvořené elektromobily a dekarbonizace mobility patří mezi největší výzvy správců firemních flotil pro nejbližší tři roky.

Mohlo by vás zajímat

Česká nedůvěra k elektrifikovaným vozům

32 % dotazovaných českých společností již využívá ve svém vozovém parku alespoň jedno osobní elektrifikované vozidlo typu hybrid, plug-in hybrid nebo osobní bateriový elektromobil. Naproti tomu evropský průměr je 56 % společností s již minimálně jedním elektrifikovaným vozidlem. A podobný odstup České republiky od ostatních evropských zemí lze nalézt i u rozšíření osobních bateriových vozidel (ČR – 11 % firem již zavedlo, Evropa – 22 %) a užitkových bateriových elektromobilů (ČR – 5 % firem již má alespoň jedno vozidlo, Evropa – 9 %).

Naproti tomu znatelný pokrok je vidět u vybavení firemních prostor dobíjecími místy. V letošním roce už více než čtvrtina dotazovaných společností uvádí, že má ve firmě alespoň jednu dobíjecí stanici. Před dvěma lety tento podíl činil pouze 13 %. Čtvrtina dotazovaných firem uvedla, že již podporují budování dobíjecích stanic v domovech svých zaměstnanců, dalších 24 % s tím chce začít v následujících 12 měsících.

Mohlo by vás zajímat

Češi jako přeborníci v telematice

47 % dotazovaných českých společností využívá alespoň pro část svého vozového parku telematické řešení umožňující přenos dat díky jednotce instalované ve vozidle. ČR je tak na prvním místě ze sledovaných evropských zemí. 

Pro osobní vozidla využívá telematiku 22 % dotazovaných firem, pro lehká užitková auta pak 34 %. Z hlediska velikostí firem lze ze získaných odpovědí vyčíst největší rozšíření telematických nástrojů u firem do 99 zaměstnanců (52 % využívá). 

Pravidelné využití dat poskytnutých telematikou nad rámec prostého vytvoření knihy jízd, například pro zvýšení bezpečnosti provozu vozidel nebo zlepšení chování řidičů, již provádí nebo chce provádět v nejbližších třech letech 63 % dotazovaných českých společností.

Fleet
Zdroj: Freepik
Evropské (i české) společnosti jsou ohledně rozšiřování svých firemních flotil v blízké budoucnosti poměrně optimistické.

Sdílení firemních vozů

66 % společností již zavedlo alespoň jedno opatření pro řešení mobility svých zaměstnanců nebo to plánuje v příštích třech letech. (V evropských zemích je průměr ještě o 5 procentních bodů vyšší.)

Mezi nejčastěji zmiňovaná řešení patří příspěvek na hromadnou dopravu, příspěvek na auto pořízené přímo zaměstnancem, rozpočet na mobilitu (částka určená na úhradu mobility zaměstnance) a sdílení firemních vozidel pro uživatele, kteří nemají k dispozici svůj služební vůz. 

Firmy se těmito opatřeními mimo jiné snaží podpořit své HR potřeby pro udržení talentovaných zaměstnanců a zvýšení atraktivity společnosti pro nové zaměstnance. 

Předchozí výzkumy Barometr vozového parku a mobility je možné najít na stránkách společnosti Arval CZ.

Zdroj: Arval CZ


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme