Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Elon Musk se rychtuje do války na Ukrajině, má prý geniální plán. Co na to Rusko?

Jakub Fišer 06.10.2022

Vizionář, technologický revolucionář a filantrop Elon Musk po čase opět pobouřil svět – jak má koneckonců čas od času ve zvyku. Tentokrát se vyjádřil k aktuálně probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině. A vyrazil tím dech nejen Rusku, ale i Ukrajině.

Kapitoly článku

Kde jinde, než na svém Twitteru, zveřejnil poťouchlý jihoafrický génius svůj plán, jak nastolit příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Tentokrát však zrovna dvakrát neprokázal svůj smysl pro plánování. Ukrajině totiž narovinu navrhnul, aby se zřekla poloostrova Krym, který podle Muska stejně patřil Rusku (od roku 1783). Zároveň doporučil, aby byl Ukrajinou na Krym zaručen přívod vody.

Tady ale Musk nekončí. V aktuálně Ruskem okupovaných oblastech – Luhansk a Doněck – šéf automobilky Tesla doporučuje uspořádat nová referenda pod záštitou OSN, aby se potvrdilo, ke komu tamní obyvatelé chtějí patřit – jestli k Rusku, nebo k Ukrajině. Ukrajina by se posléze zavázala k neutralitě.

Ukrajince Musk pobouřil

Následně svá slova ještě objasňuje v nadcházejícím tweetu, kde uvádí doslova toto: “Rusko provádí částečnou mobilizaci. V případě ohrožení Krymu přejde k plné válečné mobilizaci. Úmrtí na obou stranách bude zničující. Rusko má 3krát více obyvatel než Ukrajina, takže vítězství Ukrajiny v totální válce je nepravděpodobné. Pokud vám záleží na obyvatelích Ukrajiny, usilujte o mír.”

Jeho slova napadli představitelé Ukrajiny, stejně jako tisíce běžných diskutujících na Twitteru. Kupříkladu Andrij Melnyk, ukrajinský velvyslanec v Německu, reagoval krátce a úderně: “Diplomatickou odpovědí na tvůj tweet je jdi do p***le”.

Rusko naopak potěšil

 Jenomže naopak ruská strana ze slov Elona Muska jásá. Tiskový mluvčí Kremlu, Dmitrij Peskov, pochválil Muska za to, že “hledá mírové východisko z této situace”, které bez splnění ruských podmínek nebude možné najít. Musk se podle Peskova chová lépe, než řada světových diplomatů, kteří se prý nechávají unést emocemi.

Pravdou ale zůstává, že v únoru 2022 Rusko agresivně vtrhlo na území svrchovaného státu Ukrajiny a do dnešních dní tam oba státy válčí. Vyvolalo to obrovskou vlnu migrace, podpořilo post-covidovou finanční krizi a zažehlo zcela novou – energetickou krizi.

Zdroj: @elonmusk / Twitter, TASS


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud