Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Etičtí hackeři odjeli v autě Tesla

Pavel Trousil 25.03.2019

Účastníkům soutěže Pwn2Own se podařilo hacknout automobil Tesla Model 3. Jako odměnu si ho mohli odvézt domů.

Týmu bezpečnostních výzkumníků se v rámci třídenní hackerské soutěže Pwn2Own podařilo nabourat se do automobilu Tesla. Dvoučlenný tým Fluoroacetate ve složení Amat Cama a Richard Zhu využil chybu ve vestavěném internetovém prohlížeči a dokázal na displeji automobilu zobrazit podvrženou zprávu. Díky tomu získal odměnu 35 000 amerických dolarů, a navíc i zmíněný automobil. Celkem dokázal tým najít v průběhu soutěže dosud neobjevené chyby například v prohlížeči Microsoft Edge a systému Windows, ve VMware Workstation, Mozilla Firefox a ze soutěže odchází jako vítěz s celkovou odměnou 375 000 amerických dolarů, což činí v přepočtu více než 8 500 000 Kč.

Pwn2Own je každoroční „hackerská“ soutěž, ve které se účastníci snaží najít a využít dosud neznámé zranitelnosti v softwaru, mobilních zařízeních a nově i v systémech automobilů. Tuto soutěž pořádá iniciativa Zero Day Initiative (ZDI), která povzbuzuje nezávislé výzkumníky v jejich úsilí o identifikaci dosud neznámých zranitelností a za poskytnuté informace rozdává odpovídající odměnu. Tento rok se soutěž konala ve dnech 20-22. března v kanadském Vancouveru. Účastníkům za úspěšně nalezené zranitelnosti byly rozdány odměny v celkové výši 545 000 amerických dolarů.

Iniciativa ZDI spadá pod společnost Trend Micro. Byla založena za účelem urychlení a zprostředkování hlášení dosud neznámých zranitelností přímo dotčeným výrobcům, v jejichž softwaru se chyba nachází. Nálezci zranitelností jsou finančně odměněni. Trend Micro poté do svých zařízení bezodkladně zapracuje mechanismy, které zabrání zneužití nově nalezené zranitelnosti tak, aby jeho zákazníci byli chráněni ještě předtím, než daný výrobce vytvoří a dá k dispozici záplatu (patch). Na tvorbě těchto ochranných filtrů se výrazně podílí i výzkumníci z české pobočky Trend Micro.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud