Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

EU zakazuje prodej mikroplastů

Josef Mika 01.10.2023
info ikonka
Zdroj: Unsplash/Naja Bertolt Jensen

EU už brzy zakáže prodej mikroplastů a výrobků, které je obsahují. Důvod je jasný – je potřeba zastavit znečišťování životní prostředí a oceánů.

Kapitoly článku

V Evropské unii (EU) bude postupně zakázán prodej mikroplastů v různých odvětvích. Nová pravidla Evropské komise v budoucnu prodej mikroplastů zcela zamezí, tvrdí bruselský úřad. Kromě toho bude zakázán prodej výrobků, do nichž byly mikroplasty přidány a které je při používání uvolňují.

Mikroplasty jsou těžko rozložitelné syntetické polymery menší než pět milimetrů. Přidávají se záměrně do řady výrobků včetně hnojiv, přípravků na ochranu rostlin, kosmetiky, domácích a průmyslových čisticích prostředků, úklidových prostředků, barev a výrobků používaných v ropném a plynárenském průmyslu. Mikroplasty se také používají jako měkký výplňový materiál na sportovních hřištích s umělým povrchem.

Mohlo by vás zajímat

Ve spotřebitelských výrobcích jsou částice mikroplastů nejznámější jako abraziva (např. jako exfoliační a leštící látky v kosmetice známé jako mikroperličky), ale mohou mít i jiné funkce, např. řídit tloušťku, vzhled a stabilitu výrobku. Používají se dokonce jako třpytky nebo v make-upu.

Tyto částice se hromadí v živočiších – včetně ryb a korýšů – a mohou se tak lehce dostat i do potravin. Novými plány chce EU pronikání mikroplastů do životního prostředí výrazně omezit.

První zákazy již od 15. října

Mikroplasty - pračky
info ikonka
Zdroj: Unsplash
Zdrojem mikroplastů jsou i procesy praní. Moderní pračky by tedy měly obsahovat účinné filtry - viz obrázek.

Zákaz se týká například granulátů používaných na sportovištích, kosmetických přípravků, jako jsou peelingy nebo třpytky, a také hraček a přípravků na ochranu rostlin. Opatření budou zaváděna postupně: první výrobky, jako jsou mikroperličky nebo sypké třpytky, se nebudou smět prodávat již od 15. října. V ostatních případech vstoupí zákaz v platnost až za několik let. Výrobky, které se používají v průmyslových závodech nebo při jejichž používání se neuvolňují mikroplasty, jsou z nařízení vyňaty. Jejich výrobci však musí splnit nové požadavky na používání a likvidaci výrobků.

Odhaduje se, že v EU se ročně uvolní celkem 42 000 tun mikroplastů. Komise chce do roku 2030 snížit znečištění moří a životního prostředí mikroplasty o 30 %. "Mikroplasty se vyskytují v oceánech, řekách i na souši a také v potravinách a pitné vodě," uvedl komisař EU pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. Omezení by mohla přispět ke snížení znečištění. S návrhem již souhlasily členské státy EU i Parlament.

Zdroj: Evropská komise


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme