Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Evropský soumrak moderních 8K TV? Dva velcí výrobci odstupují

Josef Mika 11.01.2023

Televizory s rozlišením 8K by měly postupně na trhu nahradit modely 4K. Už dva velcí výrobci však své ambice prodávat v Evropě televizory s rozlišením 8K výrazně omezují. Je důvodem nové přísné nařízení EU o ekologickém designu?

Nejprve se objevilo HD, pak Full HD a nakonec 4K. Následující krok - 8K - by měl být dalším impulsem v oblasti televizorů. Společnosti LG a TCL na veletrhu CES však překvapivě oznámily, že v roce 2023 nebudou v Evropě televizory s rozlišením 8K prodávat. Jedinou výjimkou je model LG 88Z3 8K OLED TV. Důvodem tohoto rozhodnutí by mohlo být nové nařízení Evropské unie o ekodesignu, které vstupuje v platnost v březnu a které komplikuje uvádění na trh zejména televizorům 8K kvůli jejich vysoké spotřebě energie (píšeme o tom zde). Proti této domněnce však hovoří skutečnost, že společnost LG chce do Evropy uvést svůj velký televizor OLED.

Jak nařízení obejít

Výrobci by navíc měli k dispozici jednoduché řešení, jak nařízení obejít: V dodávaném stavu bude jas TV standardně ztlumený tak, aby spotřeba energie odpovídala novému nařízení EU. Skutečnost, že zákazníci mohou následně obraz sami změnit, tj. nastavit jej výrazně světlejší, je už irelevantní.

Je tedy mnohem pravděpodobnější, že odstoupení obou výrobců televizorů je způsobeno tím, že televizory 8K nejsou dostatečně populární. Důvodů je jistě mnoho: Televize s 8K rozlišením jsou drahé a streamovací služby ani televizní stanice zatím nenabízejí odpovídající materiál. Běžné nejsou ani filmy Blu-ray v rozlišení 8K. V mnoha obývacích pokojích má 8K smysl pouze při úhlopříčce 70 nebo 80 palců (178 nebo 200 cm), protože vzdálenost od diváků je příliš velká na to, aby menší 8K televizory měly oproti modelům 4K nějakou viditelnou výhodu.

Jisté je, že potenciální zájemci o TV s 8K rozlišením se v Evropě budou muset minimálně dočasně spokojit s užší nabídkou. Rozšíření tohoto standardu to určitě neprospěje.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud