Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google posílá umělou inteligenci Bard do aplikací a umí víc funkcí v češtině

Pavel Trousil 20.09.2023
Zdroj: Google TZ

Závod AI systémů vstupuje do dalšího kola. Konkurent ChatGPT Bard od Googlu nabízí nové funkce, které pomáhají uživatelům identifikovat nepravdivá fakta a dokáže využívat aplikace, jako je Gmail. A některé starší funkce, jako je práce s obrázky, teď fungují i v češtině.

Kapitoly článku

Chatbot Bard společnosti Google nyní pomůže uživatelům identifikovat nepravdivá fakta v odpovědích. Uživatelé mohou Bardovy odpovědi kontrolovat kliknutím na tlačítko s barevným logem Googlu. Části odpovědi, kde si je Bard velmi jistý, budou zvýrazněny zeleně. Pasáže, kde Bard našel na internetu informace, které jsou s těmito tvrzeními v rozporu, jsou zvýrazněny oranžově. U každé napsané věty lze vyhledat na Googlu, zda existuje obsah, který větu potvrzuje nebo vyvrací.

Bard je tak prvním jazykovým modelem, který je ochoten přiznat, když si něčím není jistý. Funkce dvojité kontroly bude k dispozici po celém světě, ale zpočátku pouze v angličtině.

Google Bard
Google Bard přes nové tlačítko ověří informace a dokáže odpověď zkontrolovat přes vyhledávač.
Zdroj: Screenshot Google Bard, redakce

Bard a aplikace

Další novinkou je to, že Google teď umožňuje uživatelům propojit jejich informace s umělou inteligencí Barda a využívat aplikace. Uživatelé tak mohou Bardovi poskytnout k analýze konkrétní údaje ze své osobní schránky v Gmailu a z dokumentů uložených v cloudu Google Drive. Podle Googlu nebude tento obsah použit k trénování a dalšímu vylepšování jazykového modelu.

Bard tak může poslat e-mail, podívat se, kdy máte čas, nebo založil dokument na plánování výletu. Google jako příklad uvádí to, že pokud například plánujete výlet do Grand Canyonu (a plánování výletu vám zabírá v počítači mnoho záložek), můžete požádat Barda, aby z Gmailu vybral termíny, které vyhovují všem, vyhledal informace o letech a hotelích v reálném čase, zobrazil cestu na letiště v Mapách Google, nebo se dokonce podíval na videa na YouTube s tipy, co se dá na místě dělat. To vše v rámci jedné konverzace. 

Tato funkce zatím funguje jen v anglické verzi, i když v české verzi Bard klidně tvrdil, že poslal e-mail s požadovaným textem na udanou adresu a také tvrdil, že zkontroloval Kalendář. Podle odpovědi to ale nevypadalo.

Google Bard
V české verzi už lze nahrávat obrázky. Můžete pomocí nich hledat, nebo si nechat napsat popisek.
Zdroj: Screenshot Google Bard, redakce

Více funkcí v češtině

Bard nyní rozšiřujeme přístup k funkcím, které byly dosud k dispozici pouze v angličtině, jako je například možnost nahrávat obrázky pomocí Google Lens, zobrazovat v rámci odpovědí obrázky z Vyhledávání a upravovat vygenerované texty v češtině.

Barda se tam můžete například zeptat na tipy na výlet a nově u nich uvede i obrázky. Můžete do něj také nahrát obrázek a poprosit ho, aby k němu vymyslel nějaký popisek.

Google Bard
A Bard už umí do svých odpovědích zahrnout i obrázky.
Zdroj: Screenshot Google Bard, redakce

První reakce společnosti Google na úspěch kalifornského start-upu OpenAI, který od listopadu loňského roku se svým textovým robotem ChatGPT získal během několika týdnů více než 100 milionů uživatelů, byla opatrná. Bard byl původně spuštěn v polovině března pouze v angličtině v USA a Velké Británii. Nyní je Bard k dispozici ve 40 jazycích po celém světě.

Zdroj: Google Blog

Google Bard
Na jedno kliknutí můžete změnit to, jak má odpověď vypadat.
Zdroj: Screenshot Google Bard, redakce

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud