Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hackeři už mohou zavinit srážky vlaků

redakce 27.04.2015

Útoky na průmyslové podniky už jsou poměrně běžné a tak asi nikoho nepřekvapí, že nyní mohou hackeři zaútočit i na dopravu. Snadným cílem mohou být v budoucnu vlaky.

Ve většině zpráv o hackerech a hackerských útocích jsou cílemobyčejní uživatelé, maximálně firmy. V budoucnu lze ale předpokládat, že se cílem stane i tzv. kritická infrastruktura – energetika, doprava nebo dokonce vládní úřady. V průmyslovém prostředí jsou cílem útočníků především sítě průmyslových automatických řídicích systémů (IACS – Industrial and Automation Control Systems) a dispečerského řízení a sběru dat (SCADA – Supervisory Control and Data Acquisition).

První náznaky podobných útoků se objevily už před několika lety – v roce 2011 byla například pomocí slabiny ve SCADA napadena vodárna (http://www.theregister.co.uk/…lity_hacked/).  

Nyní se ale objevil ještě zajímavější cíl – vlaková doprava. Ve Velké Británii se začal testovat nový supermoderní železniční zabezpečovací systém (ERTM – European Rail Traffic Management Systém). Teoreticky by měl zajistit, aby vlakové spojení bylo bezpečnější, ale například bezpečnostní expert David Stupple se pro BBC vyjádřil, že vláda si uvědomuje rizika a připravují se lepší bezpečnostní opatření, aby se zabránilo potenciálním kybernetickým hrozbám.

  2015-06-hacktrain-nahled

Další podrobnosti o celém problému najdete na TheHackerNews http://thehackernews.com/…n-crash.html.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud