Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hledání mezer v zabezpečení počítače: speciální Linux to umí lépe, než Windows

Jiří Palyza 16.02.2022

Kali Linux, známý také pod přezdívkou hackerský, byl uvolněn v nové verzi 2022. Dočkal se optického přepracování a nabízí prostředky pro zajištění vyšší bezpečnosti při pohybu na internetu a práci na počítači.

Kali Linux nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Jeho pomocí můžete zachránit data, která jste už považovali za ztracená, zkontrolovat potenciální zranitelnost sítě Wi-Fi, nebo ověřit zabezpečení hesel. Na druhou stranu ale můžete dodané programy použít k prolamování hesel, špehování datového toku na Wi-Fi nebo přetěžovat servery útoky.

Jako nástupce bezpečnostních distribucí BackTrack a jeho předchůdce Whoppix už není Kali založený na Ubuntu, ale na Debianu. Aby systém mohl plnit své úkoly, disponuje více než šesti sty bezpečnostními nástroji. Ty jsou primárně určeny k odhalování nedostatků v zabezpečení a chyb v konfiguraci.

Kali Linux 2022 s novým vzhledem

kali-1

S každou novou verzí s sebou Kali přináší vždy nové nástroje. | Zdroj: Kali Linux

Verze 2022.1, která byla uvolněna nyní, přináší několik zajímavých nových funkcí. Kompletně přepracován byl vzhled, a to včetně nových pozadí na ploše, přihlašovací a úvodní obrazovky. Od teď by se to mělo dělat pravidelně každý rok, aby se jednotlivé verze Kali od sebe odlišovaly.

Další změny, které linuxový systém přináší:

Zobrazení shellu: prostředí pro práci se zdrojovým kódem bylo vylepšeno z hlediska čitelnosti kopírovaného kódu,
Domovská stránka prohlížeče: vzhled homepage pro Firefox a Chromium byl přepracován,
Kali Everything: nový obraz systému ke stažení už obsahuje řadu předem instalovaných programů, které nabízí kompletní řešení pro uživatele,
Odbourávání bariér: generátor řeči je nyní opět součástí instalačního programu Kali,
Nové nástroje: v systému se nachází spousta nového softwaru, například proxify (vývojáři označovaný jako švýcarský nůž pro zachytávání provozu HTTP/HTTPS, manipulaci a odpovídání za běhu), nuclei (cílené skenování podle šablon) nebo dnsx (rychlá a víceúčelová sada nástrojů, umožňující vícenásobné DNS dotazování).

Nastavení Kali Linuxu: první kroky

kali-2

Linuxová distribuce je vybavena velkým množstvím bezpečnostních nástrojů. | Zdroj: Kali Linux

Než se začnete věnovat zkoumání dostupných nástrojů, je dobré si Kali Linux přizpůsobit svým potřebám. Postranní panel na levé straně se automaticky zobrazí po najetí myší na okraj. Stejně rychle ale také zmizí. Pokud vám takové chování vadí, lze to vypnout pomocí nástroje pro vylepšení.

Pokud byste si chtěli Kali vyzkoušet v živém režimu, který je také k dispozici, jde se přihlásit uživatelským jménem »kali« (heslo je stejné). Ti, kteří potřebují administrátorská práva, se přepnou pomocí příkazu »sudo«.

Pro bezpečnostní experty a výzkumníky

Kali je specializovaná distribuce Linuxu, která je určena především pro bezpečnostní experty. Ti zde najdou všechny příslušné bezpečnostní nástroje jako součást instalace systému a mohou je využít pro vyhledávání zranitelností. Dobře poslouží i zájemcům, kteří chtějí sledovat projevy identifikovaných problémů.

Samotný Kali Linux se používá snadno, ale využívání jeho nástrojů vyžaduje určité znalosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud