Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Housing v datacentru jako náhradní řešení pro dosluhující firemní servery

redakce 17.12.2015

Dosluhující servery, ale i starost o zabezpečení nových serverů je čas od času velkým tématem každého podnikatelského subjektu v ČR.

Kapitoly článku

Na firemních serverech běží často podnikové aplikace, strategická firemní data, ale dokonce i ERP systémy a účetnictví. Ty jsou dnes více než v 65 % případů firem v přímém ohrožení. Firmy, které svá data provozují na vlastních serverech, nestíhají totiž obnovovat hardware a dostatečně zálohovat nejen data, ale i přívod energií.

Vyplývá to posledního průzkumu agentury AdLab, která se zaměřila na sektor SME a jejich serverovou infrastrukturu. Firmy prý často rozhodnutí o výměně hardwaru odkládají z důvodu finanční náročnosti (86 %), ale i obav ze ztrát z prostojů při převádění dat na nové servery (46 %).

Právě výpadek serverů a nutné přesouvání aplikací a dat je u téměř poloviny firem hlavním důvodem, proč odmítají obnovit hardware, na kterém přitom provozují své vlastní podnikání. Část z podnikatelů zároveň uvedla, že se obávají jakkoliv zasahovat do zatím stabilního a funkčního softwarového řešení. Zastarávající servery, často provozované bez zálohovaného přívodu energií nebo internetového připojení, se tak stávají pro ně časovanou bombou.

Výpadek serverů vs. jejich ztráta

Zkušenosti jednatelů společností sítí přitom ukazují, že výpadkovost serverů je nejčastější příčinou ztráty nejen firemních dat a zakázek, ale způsobují i související prostoje. Přesto řada z nich řeší výměnu serverů, až když přestane infrastruktura správně pracovat. Výpadek a ztráta dat však mnohonásobě převyšuje náklady, které by firmy zaplatily, pokud by servery vyměnily včas.

Přesunutí dat bez jakékoliv ztráty?

Většina společností, které využily služeb profesionálního datacentra, se k výše uvedenému modelu (skladování obstarožního železa v temném koutě firmy) už nevrátila. Datacentra dnes nabízejí housingové služby pro firemní servery, které jsou pak provozovány v plně zajištěných a klimatizovaných prostorách.

Mezi nejlépe vybavené a zajištěné prostory pro firemní servery patří kolokační centrum společnosti Dial Telecom (www.dialtelecom.cz), která má vlastní připojení na páteřní síť. Je zde zajištěna vynikající dostupnost serveru k internetu i k firemní datové síti bez zatížení vlastního připojení k internetu. Služba je vhodná pro všechny firmy, které provozují vnitrofiremní aplikace na serverech nebo využívají web server a chtějí umožnit rychlý a kvalitní přístup ke svým prezentacím na internetu.

Je možné zde například získat prostor pro server ve standardním racku 19“ v klimatizovaném prostoru, samozřejmostí je zálohované napájení serveru (UPS + dieselagregát), 48 V nebo 230 V, přidělení jedné IP adresy pro server. K dispozici je internetová konektivita (100 Mbps nebo 1 Gbps port ve switchi) bez omezování rychlosti a přenos dat se řídí zvolenou variantou housingové služby. K housingů patří i nepřetržitý monitoring dostupnosti serveru, v případě výpadku k tomu patří i upozornění prostřednictvím SMS či e-mailu, uživatelská podpora jednoduchými úkony (např. restartem serveru) 24/7 a také bezplatný přístup oprávněné osoby k serveru 24/7.

Bezpečnost serveru je pak zajištěna pomocí různých opatření, kromě přístupu oprávněné osoby, zabezpečení dodávek energie jde o bezpečnost síťovou, zejména jde o identifikaci a zabránění případného DDoS útoku již na páteřních routerech společnosti Dial Telecom, možnost rozšíření služby o ochranu firewalem, integrity check a zálohování dat.

Housing serverů v centrech Dial Telecomu je navržen tak, aby bylo dosaženo maximální stability a dostupnosti provozované infrastruktury. V datových centrech jsou provozovány spolehlivé systémy

pro dodávku elektrické energie zahrnující UPS a motorgenerátory se zásobou paliva, zálohované připojení center k páteřním sítím Dial Telecomu a výkonné chladicí systémy. Datová centra pracují s vysokou úrovní síťové i fyzické bezpečnosti včetně protipožárních systémů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud