Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

I profi nástroje mohou být zdarma: výkonný video editor není výjimkou

Jiří Palyza 29.07.2021

Často není nutné kupovat drahý software: mnoho programů je k dispozici jako open source ke stažení zcela zdarma. Jedním z bohaté nabídky je bezplatný nástroj Blender, který si oblíbili i IT odborníci a profesionálové.

Domácí počítač si můžete proměnit ve výkonný tvůrčí nástroj, který lze využít k realizaci nejrůznějších zajímavých projektů: od úpravy obrázků po střih zvuku a 3D animace. K tomu je k dispozici software, který všechny ostatní nástroje staví do stínu: Blender. Program byl už použit v mnoha oceněných animovaných filmech a je zcela zdarma.

S profesionálním softwarem můžete nejen animovat postavy a oživovat je, ale také modelovat zcela nové postavy nebo celé světy. Díky prvotřídním světelným efektům a texturám lze po chvíli seznamování se s programem vytvářet realistické scény.

blender-logo

Blender (64bit) 2.93.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

64bitová verze 3D animačního softwaru Blender, která nabízí všechny funkce, které byste očekávali od profesionálního 3D nástroje.

Blender.org

 

Využití nejmodernějších technologií

blender

Vytváření stínů slunečního světla, podporujících realistický dojem celé scény, je pro Blender dětskou hračkou. | Zdroj: Blender Foundation

Blender je v současné době k dispozici ve verzi 2.93 LTS, která by měla potěšit mnoho kreativních uživatelů po celém světě. Nejenže je rozhraní optimalizováno do posledního detailu, ale software se také neustále vylepšuje. Ve velké aktualizaci na verzi 2.9 byly nedávno přidány následující funkce:

– Nishita: zcela nová textura oblohy s realistickým slunečním světlem,
– EEVEE: zcela přepracované rozostřování pohybu,
– Intel Embree pro Ray Tracing na CPU slouží k zajištění vyššího výkonu,
– potlačování šumu a snižování úrovně rušivého hluku je možné všude v programu,
– Shadow Terminator pro práci se stíny pracuje přesněji při výpočtu měkkých stínů.

Kromě toho byla vylepšena i podpora vyhlazování objektů. To lze nyní realizovat pomocí různých režimů "Smooth", "Simple" a "Linear", kterými lze dosáhnout zajímavých efektů a ušetřit čas při modelování. Přehled všech změn najdete v oficiálním seznamu vývojáře.

Pokud program používáte, je dobré si před aktualizací zálohovat všechny své projekty, abyste předešli případným problémům. Pokud se spoléháte na zásuvné moduly, vyplatí se nejprve zkontrolovat jejich kompatibilitu.

Blender není hračka, ale pořád je to zábava

Každý, kdo už s programem Blender pracoval, ví, že se nejedná o žádný program na hraní, ale velmi komplexní a výkonný nástroj pro 3D animaci. Pokud si chcete Blender vyzkoušet, určitě byste si měli vyhradit nějaký čas na seznámení. Dobrým prvním krokem pro začátek je sledovat některý z tutorialů a pomocí něj si postupně zkusit vytvářet obsah.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud