Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Inspekce varuje rodiče: dětská hračka za 219 korun představuje velké nebezpečí

Jakub Fišer 23.03.2024
Zdroj: se svolením ČOI

Na pultech některých prodejců se objevila dětská hračka, která může upoutat pozornost díky svému vizuálu. Vypadá jako tank a třeskutě svítí. Česká obchodní inspekce (ČOI) však důrazně varuje všechny rodiče, kteří tuto hračku pořídili své ratolesti: obsahuje velmi nebezpečné látky.

Kapitoly článku

Nebezpečná hračka – tank

Hračka připomínající tank se jmenuje „Svítící tank Special Mission“ a jejím distributorem je společnost Moonlight H-B, s. r. o. z Frýdku-Místku. ČOI uvádí jako zemi výroby Čínu. Z dostupných materiálů je patrná cena 219 Kč, u různých prodejců se však cena mohla lišit.

Dle popisu produktu je hračka určena pro děti od 3 let, prodává se v kartonovém balení a dokáže svítit a vydávat zvuk, k čemuž vyžaduje vložení tří tužkových baterií AA 1,5 V.

„Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 72,0 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí,“ uvádí ve své zprávě inspektoři.

Mohlo by vás zajímat

Extrémní množství jedovatého olova

Kvůli využití enormního množství jedovatého olova může být hračka potenciálně velmi nebezpečná pro životní prostředí, ocitne-li se například na skládce. Při manipulaci s hračkou samotným dítětem by mělo být riziko minimální, přesto jde o zásadní porušení směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (RoHS 2).

ČOI nařídila již na konci ledna stažení tohoto výrobku z trhu. Zároveň byla problematická hračka nahlášena na ministerstvo průmyslu a obchodu a byla taktéž zaevidována do systému Safety Gate, tedy na seznam rizikových výrobků a produktů nabízených v zemích Evropské unie (EU).

Zdroj: ČOI, dTest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud