Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

iPhone 13 byl představen: všechny důležité informace o nové řadě smartphonu od Apple

Jiří Palyza 15.09.2021

Apple v úterý tento týden představil nové modely iPhonu 13, nové iPady a hodinky Apple Watch 7. Shrnujeme nejdůležitější informace o nových zařízeních kalifornské firmy.

Společnost Apple opět v průběhu své výroční konference 14. září potěšila své fanoušky řadou nových produktů. Všechny novinky a informace o hlavní hvězdě akce, iPhonu 13, ale i dalších nových zařízeních Apple, jsme se pokusili dát dohromady.

iPhone 13: celkem čtyři nové modely, ale téměř žádné optické inovace

iphone13-2

Nové modely smartphonů od Apple: iPhone 13. | Zdroj: Apple

Podle očekávání Apple představil čtyři nové modely, které pojmenoval iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Musíte se dívat pozorně, abyste si všimli nějakých rozdílů oproti předchozímu modelu. Nový iPhone 13 a iPhone 13 mini vypadají velmi podobně, jako iPhone 12. Takzvaný notch, nápadný výřez pro senzory na horním okraji obrazovky, je ale mnohem menší. Kromě toho jsou nyní objektivy fotoaparátu na zadní straně uspořádány diagonálně.

Také iPhony 13 Pro a Pro Max se podobají svým předchůdcům. Rozdíl je zde především v modernějším displeji: obrazovky podporují adaptivní technologii Apple Pro Motion s maximální obnovovací frekvencí 120 Hz. Z důvodu úspory energie se ale tato vysoká frekvence zapíná pouze v případě potřeby, například pro plynulé zobrazení pohybů ve hře.

Původní zvěsti o tom, že by Apple mohl v nových modelech vynechat kódové číslo 13, se ukázaly jako nepravdivé. Koneckonců Apple toto číslo používal i pro operační systém iOS. Důvody těchto úvah byly v tom, že v mnoha kulturách je třináctka považována za nešťastné číslo – existuje pro to dokonce odborný termín "triskaidekafobie".

iPhone 13: vylepšený procesor a výkonnější fotoaparát pro hobby fotografy

Uvnitř zařízení se skrývá několik novinek a "pod kapotou" jsou oproti předchozímu modelu zřetelné rozdíly. Všechny čtyři nové modely iPhonu jsou osazeny čipem A15 Bionic, vyvinutým vlastními silami. Apple také slibuje delší výdrž akumulátoru, než v případě modelu iPhone 12.

Pro iPhone 13 Pro Max byly zcela přepracovány všechny tři objektivy fotoaparátu. Apple to označuje za největší změnu celého systému fotoaparátu v historii iPhonu. Širokoúhlý objektiv má nyní větší snímač. To umožňuje pořizování lepších snímků v tmavém prostředí.

Teleobjektiv má nyní trojnásobný optický zoom. A ultra-široký objektiv konečně nabízí režim makro pro extrémně detailní záběry. Doposud byli v tomto ohledu napřed konkurenční výrobci Huawei a Samsung.

Novinky iPhonu 13: více funkcí pro fotky a videa

Dvě důležité nové funkce fotoaparátu, představené v iPhonu 13, jsou režim Kino a fotografické styly. Režim Kino umožňuje ve videích rozmazání pozadí a ponechání zaostření na osobu v popředí. V případě dvou hlavních aktérů prvky umělé inteligence pomáhají zajistit, aby se pozornost přepínala mezi nimi. Osoba v ohnisku čili centru pozornosti děje je ta, která právě hovoří.

Fotografické styly umožňují použít na fotografie preferované nastavení barevnosti a teploty barvy. Na výběr jsou čtyři režimy: jasné, vysoce kontrastní, teplé a studené. Na rozdíl od zabarvení focených objektů zůstávají po aplikaci filtrů ostatní součásti obrazu, jako například obloha anebo pleťové odstíny, přirozené.

Spíš pro profesionály mohou být zajímavé režimy záznamu videa ProRes a Dolby Vision v rozlišení 4K, které spotřebují obrovské množství úložného prostoru. Pro tuto cílovou skupinu Apple nabízí poprvé také verzi iPhonu s 1 TB úložného prostoru.

iPhone 13: cena

iphone13-3

Nové iPhony 13 jsou dostupné v pěti barevných provedeních. | Zdroj: Apple

Ceny nových iPhonů 13 jsou nastaveny pro náš trh takto:

iPhone 13 Pro Max: od 31.990 Kč
iPhone 13 Pro: od 28.990 Kč
iPhone 13: od 22.990 Kč
iPhone 13 mini: od 19.990 Kč

Tyto ceny jsou uvedeny pro varianty se 128GB paměťovým úložištěm. V případě větší kapacity bude vyšší i cena zařízení (například iPhone 13 Pro Max s 1 TB je nabízen za 47.390 Kč).

Kromě iPhonu 13 byly prezentovány i nové hodinky Apple Watch 7

applewatch

| Zdroj: Apple

Keynote Apple ale nebyla věnována pouze nové generaci iPhonu. Představen byl i nový model hodinek Apple Watch a nové iPady. Na rozdíl od předem šířených zvěstí Apple design hodinek Apple Watch změnil jen nepatrně. Apple Watch Series 7 budou mít větší displeje: 41 a 45 mm. Pouzdro přitom zůstalo prakticky beze změny, protože designérům společnosti Apple se podařilo rámeček obrazovky ještě ztenčit. Díky většímu aktivnímu prostoru je teď poprvé možné například použít miniaturní softwarovou klávesnici pro psaní.

Před online událostí se šířily spekulace, že Apple radikálně změní design chytrých hodinek. Očekávalo se, že místo dosavadních zaoblených hran bude více hranatý. Ačkoli se displej skutečně zvětšil, hodinky si zachovaly svůj charakteristický tvar.

Některé prvky uživatelského rozhraní hodinek Watch byly upraveny tak, aby lépe využívaly větší obrazovku. K tomu patří právě i to, že lze používat plnohodnotnou klávesnici. Na rozdíl od iPhonů zřejmě nezůstala u hodinek Apple Watch obecná krize nedostatku polovodičů bez následků. Výrobce v průběhu večera neuvedl konkrétní datum zahájení prodeje, ale pouze se obecně zmínil o termínu podzimu.

Co je také nového: iPad deváté generace a nový iPad mini

ipad

Kromě iPhonů a hodinek Apple oznámil také novou generaci iPadů. | Zdroj: Apple

Apple také představil dva nové iPady. Jednak spíš základní zařízení, iPad 9. generace, který je primárně určen pro použití ve školách. Na druhou stranu ale Apple poprvé po dlouhé době představil nový iPad Mini, který je nabitý nejnovějšími technologiemi a pravděpodobně může přesvědčit i jako herní zařízení.

Nový iPad Mini má 8,3" displej, snímač Touch ID na aktivačním tlačítku, port USB-C a přední fotoaparát s ultra-širokoúhlým objektivem a 12megapixelovým senzorem. A může být volitelně vybaven podporou 5G. Kromě toho je k dispozici technologie Apple Centre Stage, díky níž kamera během videokonference virtuálně sleduje řečníka a přesouvá ho do středu obrazovky. Za tolik techniky si Apple nechá zaplatit, cena začíná na 14.490 Kč. Nový iPad mini bude k dispozici od 24. září.

Fanoušci Apple ale marně čekali na nová sluchátka. Nebyly k vidění ani žádné nové Macy s vlastními čipy Apple. K jejich představení výrobce pravděpodobně uspořádá další akci na podzim.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud