Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak se (ne)prodávají počítače: hůř už (snad) bylo

Josef Mika 29.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Celosvětový trh s PC zaznamenal v posledních dvou letech výrazný pokles. Dodávky osobních počítačů se v tomto období propadly o více než 100 milionů kusů, přičemž rok 2023 znamenal dlouholeté historické minimum celého odvětví. Budou se PC prodávat zase lépe?

Kapitoly článku

Od období pandemie se trh s PC nachází stále v turbulencích. Roky 2020 a 2021 se staly na dlouho rekordními díky nákupům osobních počítačů do rodin i do firem v období lockdownů. Počítače byly tehdy nedostatkovým zbožím a prodejci si skvěle vyprázdnili sklady.

Dodávky PC v roce 2023 

Už rok 2022 znamenal pro výrobce a prodejce PC procitnutí z růžového snu a návrat k neveselé realitě. A špatným zprávám ještě nebyl konec.

Prodeje počítačů klesaly i v roce 2023 – hned v prvním čtvrtletí zaznamenaly 29% propad ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Celosvětové dodávky se propadly na 56,9 milionu kusů a vrátily se tak na úroveň před pandemií, před rekordními 342 miliony prodanými PC v roce 2021. Ospalé tempo nastolené prodejem v 1. čtvrtletí 2023 se bohužel přeneslo i do celého roku.

V loňském třetím čtvrtletí došlo naštěstí k určitému oživení, když se dodalo (a prodalo) zhruba 68,5 milionu kusů, což ale stále představuje 7,2% propad oproti stejnému období v roce 2022. Toto oživení ve třetím čtvrtletí však nestačilo k výraznému obratu, protože rok nakonec skončil s pouhými 242 miliony prodaných PC, což pro trh s osobními počítači představuje 15leté minimum.

Prodeje PC
Celosvětové dodávky PC klesly z přibližně 342 milionů v roce 2021 na 242 milionů kusů v roce 2023.
Zdroj: Statista.com/Stocklytics.com

Dodávky za celý rok 2023 tak představují další 15% pokles oproti 286 milionům dodávek v roce 2022, což pro trh s osobními počítači znamená bouřlivé období. Útlum v objednávkách v těchto dvou letech pak přiměl výrobce hledat úspory a alternativy.

Někteří již začali zkoumat další životaschopné výrobní závody mimo Čínu, vzhledem k tomu, že se jednalo o největší spotřebitelský trh pro tato zařízení. Oživení však může být v nadcházejících letech pomalé kvůli předpokládanému zvýšení cen komponent a hrozící geopolitické a ekonomické nejistotě.

Mohlo by vás zajímat

Předpověď pro letošní rok

Přestože budoucnost odvětví osobních počítačů může být nejistá, agentura IDC předpokládá, že v roce 2024 dojde k výraznému oživení trhu s osobními počítači. Trh s PC dosáhl v prvním letošním čtvrtletí 1,5% růstu oproti loňskému „rekordnímu“ roku: od ledna do března 2024 se prodalo přibližně 59,8 milionu počítačů. 

Toto částečné oživení signalizuje začátek změny trhu, vzhledem k tomu, že čtvrtletní výsledky byly překvapivě blízko 60,5 milionu dodávek v prvním čtvrtletí předkovidového roku 2019. IDC předpovídá v roce 2024 slušné zlepšení trhu o 3,4 % oproti roku 2023. Přispět by k tomu měl tlak spotřebitelů a podniků na přijetí Windows 11. (Možná by bylo lepší říci, že se jedná spíše o tlak Microsoftu a jeho nového systému na uživatele.) 

Kromě toho se očekává, že zlepšení prodejních čísel a oživení poptávky pomohou i modely počítačů s umělou inteligencí.

Zdroj: Stocklytics.com, Statista, IDC

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud