Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak ušetřit v krizi, ale nenaletět podvodníkům na internetových obchodech?

Jakub Fišer 13.07.2022

Krize se pomalu podepisuje na každém spotřebiteli, podle ekonomů ten hlavní důrazný nárůst cen začne až na podzim. Je tak logické, že každý chce někde na něčem ušetřit. Při nákupech na internetu si ale dejte pozor, někdy totiž v domnění ušetření spadnete do pasti podvodníků.

Seznam rizikových e-shopů

Internetoví šmejdi a podvodníci se nebudou štítit využít ekonomické krize a všudypřítomné inflace k tomu, aby vás obrali o poslední peníze. A to hlavně při nákupech na internetových obchodech, které se tváří jako že vám pomohou ušetřit. A to nemluvíme o velkých obchodech typu Alza, Datart nebo Mall, nýbrž o těch menších.

Ty totiž často lákají na stejné zboží jako velké obchody, nicméně třeba i za zlomek ceny. Tady se vám rozhodně bude hodit seznam rizikových e-shopů, který vypracovala Česká obchodní inspekce (ČOI) a k dnešnímu dni tam naleznete víc jak tisíc obchodů. Pakliže narazíte na zboží, o které máte zájem, ale bude jej nabízet e-shop umístěný na tomto seznamu, v žádném případě nepodávejte objednávku!

Dávejte pozor, jak platíte

Podvod na internetu

Podvod na internetu | Zdroj: Tumisu / Pixabay

Poučka zní jednoduše: pokud nemáte jednoznačnou důvěru k e-shopu, na kterém vytváříte objednávku, v žádném případě neplaťte zboží předem; to si můžete dovolit pouze u prověřených obchodů. Raději sáhněte po uhrazení dobírkou – po obdržení zásilky si však musíte před kurýrem překontrolovat obsah krabice a až poté zaplatit. Vyhnete se tak riziku, že vám obchod namísto zboží zaslal zmuchlané papíry.

Pakliže obchod neumožňuje platbu dobírkou, měl by to pro vás být varovný vykřičník, že něco není v pořádku. Všechny poctivé obchody dávají svým zákazníkům na výběr, zdali chtějí platit až při převzetí, nebo předem.

Internetová tržiště

Nepříjemná ekonomická situace vyhnala celou řadu lidí na internetová tržiště typu Bazoš a Facebook Marketplace. Ano, i zde můžete sehnat elektroniku, oblečení nebo třeba vybavení do domácnosti za férovou cenu. Je však důležité držet se několika základních pravidel.

Zboží vyměňujte za peníze vždy ideálně “z ruky do ruky”, zaplaťte až poté, co si jej prohlédnete a s nákupem dobrovolně souhlasíte. Pokud je prodávající z druhého koutu země, můžete souhlasit s dobírkou (tuto možnost nabízí Česká pošta i Zásilkovna), zboží si ale na výdejním místě zkontrolujte opět ještě před zaplacením.

Zdroj: ČOI, rizikove.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme