ČTÚ radí, jak nepřeplácet
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) od roku 2021 upozorňuje na nešvar s nedostatečnou rychlostí internetu, která neodpovídá stanoveným smluvním podmínkám. V rámci kampaně „Plaťte za skutečnou rychlost“ tak nabádá občany, aby řešili případné problémy s nízkou rychlostí promptně a neplatili operátorům za něco, co nemají.
V nové dubnové monitorovací zprávě pak ČTÚ informuje o tom, že spouští další fázi kampaně: „Český telekomunikační úřad zahajuje kampaň ‚Ověřte kvalitu pevného internetu‘, jejímž cílem je podpořit zkvalitnění služby přístupu k internetu v pevném místě a získat komplexní data o její dostupnosti a kvalitě napříč Českou republikou. Tato data budou následně využita pro podporu budoucího rozvoje telekomunikační infrastruktury a pro mapovou vizualizaci.“
Jak si změřit rychlost internetu?
V zásadě máte mnoho možností, protože profesionálních a certifikovaných speed testů, tedy testů rychlosti internetového přípojení, je celá řada:
- Speedtest Ookla – bezplatný nástroj od americké společnosti Ookla
- NetTest ČTÚ – licencovaný nástroj, který doporučuje přímo úřad
- Test rychlosti na Googlu – stačí zadat do vyhledávače klíčové slovo „speedtest“ a můžete si změřit rychlost připojení přímo v Googlu


Kabel lepší než Wi-Fi
Ještě několik tipů, jak zajistit nejlepší možnou rychlost. Měření vždy provádějte s připojeným ethernetovým kabelem. To je totiž jediný způsob, jakým poskytovatel garantuje nejvyšší možnou přenosovou rychlost.
Pokud test provádíte na zařízení s Wi-Fi, může (a bude) docházet ke zpomalení kvůli mnoha faktorům – vzdálenosti od routeru či modemu, vnějším rušivým vlivům (Bluetooth sítě, mikrovlnky, další zařízení atd.) nebo přetížení sítě.
Navíc velmi záleží na tom, zdali vaše zařízení podporuje Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 nebo modernější standard Wi-Fi 7. Od toho se odvíjí rychlost a také kompatibilita s pásmy jako je 5 GHz a 2,4 GHz. Upozorňujeme na to hlavně kvůli tomu, abyste se pak nedivili, že výsledky jsou horší, než jaké vám operátor garantuje.