Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dá se Wi-Fi 7 používat už nyní? Pro nejrychlejší standard budete potřebovat tři věci

Jiří Palyza 27.09.2023
Zdroj: drobotdean/Freepik

Wi-Fi 7 je dosud nejnovější a nejrychlejší standard bezdrátové sítě. Má smysl na něj přecházet a co budete k jeho plnému využití potřebovat?

Kapitoly článku

Wi-Fi používá téměř každý a pro zjednodušení je většina domácích sítí bezdrátových. V současné době je nejrozšířenějším standardem Wi-Fi 6, ale Wi-Fi 7 (802.11be) se pomalu začíná hlásit o slovo. Ke zmatku v označování standardů ještě přispívá skutečnost, že Wi-Fi 6E je vměstnán mezi 6 a 7.

Nový standard Wi-Fi 7 samozřejmě nabízí vyšší rychlost a každý, kdo si chce pořídit nový směrovač, by mohl o Wi-Fi 7 uvažovat. Je dobré ale vědět, že nejnověší standard ještě nebyl oficiálně přijat. Mělo by se tak stát ještě letos, ale všechna zařízení, které jej podporují a jsou už dostupná na trhu, jsou vlastně předběžné modely.

Mohlo by vás zajímat

Co ale vlastně budete potřebovat, pokud byste chtěli Wi-Fi používat už nyní? Především nejnovější hardware, protože oproti Wi-Fi 6 bude Wi-Fi 7 pracovat v dalším frekvenčním pásmu 6 GHz. Svou roli ale hraje i software.

1. Wi-Fi směrovače

NetGear mesh systém
Nové mesh systémy s podporou Wi-Fi 7 jsou extrémně drahé.
Zdroj: Netgear

Je jasné, že bez Wi-Fi routeru nebude nic fungovat. V každém případě budete potřebovat nový směrovač, který podporuje nejnovější standard Wi-Fi 7. Ačkoliv první modely se objevily na konci roku 2022, výběr prozatím není nijak široký a ohlášené modely jsou drahé:

Zařízení kompatibilní se standardem Wi-Fi 7


Výrobce Model

Amazon eero Max 7

Asus ROG Rapture GT-BE98

AVM FritzBox 5690 Pro, FritzBox 5690 XGS, FritzBox 6670 Cable

Netgear Nighthawk RS700, Orbi 970

TP-Link Archer GE800, Archer BE900, Archer BE800, Archer BE550, Deco BE65, Deco BE85, Deco BE95

2. Odpovídající koncové zařízení

Motorola Edge 40
Mezi smartphony se najde několik výjimek, které podporují Wi-Fi 7. Jedním z nich je Motorola Edge 40 Pro.
Zdroj: Michal Bareš/Chip

Vhodným routerem jste už položili základ své nejnovější Wi-Fi, teď je ale řada na koncovém zařízení, kterým se do ní budete připojovat. Při nákupu byste tedy vždy měli náležitou pozornost věnovat technickým podrobnostem a prozkoumat možnosti notebooků, tabletů a smartphonů.

Už byly oznámeny první základní desky pro počítače s integrovanou podporou Wi-Fi 7. Není překvapením, že budou poměrně drahé.

Wi-Fi 7 není ani v současné době zdaleka samozřejmostí. iPhone 15 je dodáván s podporou Wi-Fi 6, dražší model Pro podporuje Wi-Fi 6E. Pixel 8 údajně bude podporu Wi-Fi 7 obsahovat, ale některé modely, například Motorola Edge 40 Pro, už nový standard podporují nyní.

Wi-Fi 7 se zatím neobjevilo ani v noteboocích. Bude zajímavé sledovat, zda ji budou podporovat nové modely, které na trh přijdou na podzim. Jinak si budeme muset počkat až do konce roku 2024. 

3. Softwarová podpora

Windows 11 s integrovaným Copilotem
Uživatelům Windows 10 bude Wi-Fi 7 zapovězeno. Využívat jej budou moci pouze provozovatelé Windows 11.
Zdroj: Microsoft

Pro komunikaci prostřednictvím Wi-Fi 7 sehraje svou roli i software. Novému standardu musejí být přizpůsobeny především ovladače a operační systémy.

Uživatelé Windows 10 budou mít zdá se smůlu. Podporu Wi-Fi 7 si budou moci dopřát až uživatelé systémů Windows 11. Vzhledem ke skutečnosti, že mnoho systémů s Windows 10 má i hardwarová omezení a nejsou s jedenáctkami kompatibilní, až zas takový problém to zřejmě nebude. Tak jako tak podpora Microsoftu pro Windows 10 skončí na podzim 2025, takže uživatelé budou nuceni upgradovat, pokud se neodhodlají provozovat nezabezpečený systém nebo přejít k alternativě.

S Wi-Fi 7 raději ještě počkat

Ti, kdo by chtěli přejít na Wi-Fi 7, stojí na úplném začátku, mají jen málo výhod, spíš se budou potýkat s nevýhodami. Výběr routerů není prozatím nijak bohatý, většina zařízení je teprve ohlášena a ceny jsou vysoké. Navíc koncová zařízení abyste pohledali, takže se v současné době nedají moc využít.

Uživatelé, kteří mají Wi-Fi 6, nemusí s přechodem nijak spěchat. Pokud byste ale řešili nový router, je přeci jen situace poněkud odlišná. Tato zařízení se totiž využívají několik let. Je také důležité poznamenat, že standard Wi-Fi 7 ještě nebyl dokončen.

Mohlo by vás zajímat

Tip: nakupujte podle ceny. Pokud srovnatelný směrovač od vašeho vybraného nebo osvědčeného výrobce s Wi-Fi 7 stojí o mnoho víc, s klidem sáhněte po předchůdci s podporou Wi-Fi 6. Tato technologie je také vyspělá.

Wi-Fi 7 se musí teprve rozšířit a osvědčit v praxi. V roce 2024 pravděpodobně dojde u koncových zařízení ke změně, ale než vše doputuje do domácností a budete vybaveni dostatečným množstvím kompatibilních zařízení, bude to pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat. Wi-Fi 7 se tak stane zajímavou nejdříve až v letech 2025 až 2026.

Zdroj: Tom's Guide


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud