Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jaký hardware vlastně mám ve svém počítači: bezplatný nástroj to prozradí

Jiří Palyza 22.02.2022

Můžete si přečíst nejen detaily o instalovaném procesoru, ale i jak jsou na tom jednotlivé součásti, a jaký další hardware je osazený ve vašem počítači. Bezplatný nástroj CPU-Z je nyní k dispozici v aktualizované verzi.

Zajímáte-li se o podrobné informace, týkající se hardwaru vašeho počítače, může vám v tom pomoci jednoduchý program CPU-Z. Přehledně zobrazuje informace o procesoru, základní desce nebo grafické kartě, a obsahuje i benchmarky pro CPU.

V těchto dnech byla uvolněna verze 1.99, která už zahrnuje podporu nejnovějších procesorů, a nabízí kompatibilitu s nejnovějšími hardwarovými komponentami. Všechny její změny si můžete přečíst v oficiálním dokumentu.

CPU-Z: co vše analytický nástroj dokáže

cpu-z

Na první pohled zjistíte o svém hardwaru vše potřebné. | Zdroj: CPU-Z

Tenký program, který zabírá přibližně 2 MB, nabízí více funkcí, než bychom na první pohled čekali. V centru zájmu je procesor. V utajení nezůstane název, číslo modelu, úroveň cache paměti, ani frekvence jednotlivých jader v reálném čase. Software také zobrazuje kapacitu a napětí paměti, výrobce základní desky nebo výkon procesoru v benchmarkových testech. Výkon vašeho CPU můžete porovnat s parametry jiných procesorů. V části »About« nebo »Tools« si také můžete hodnoty z diagnostiky uložit.

Pokud se o hardwarovou problematiku zajímáte více, můžete výsledky testů nahrát na webovou stránku https://valid.x86.fr/ a porovnat je s hodnotami od ostatních uživatelů.

K dispozici je i aplikace pro Android

cpu-z-android

CPU-Z pro androidové mobily: pomocí aplikace můžete identifikovat a načíst parametry smartphonu. | Zdroj: CPU-Z pro Android

Kromě desktopové verze programu pro Windows je CPU-Z k dispozici i ve formě aplikace pro Android. Můžete si ji stáhnout zdarma z platformy Google Play. Bez větších potíží zobrazuje název a architekturu procesoru, instalovaného ve smartphonu, spolu s počtem jeho jader a aktuálním využitím.

Aplikace kromě podrobností o procesoru načte také obecné informace o systému. Zobrazuje například výrobce a model zařízení, verzi Androidu, instalovanou paměť RAM, verzi jádra a rozlišení displeje. Nástroj také zjistí data z jednotlivých senzorů v reálném čase. K dispozici tak jsou hodnoty pro akumulátor: teplota a napětí.

Pokud byste si chtěli program vyzkoušet, najdete jej na stránce https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud