Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kdo je absolutním vítězem jarní Robosoutěže ČVUT?

redakce 25.06.2019

Absolutní prvenství v ČVUT Robosoutěži kategorie základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií si odnesl tým Škvorečáci ze Základní školy Škvorec ve složení Vojtěch Vácha, Maroš Telka, Petr Šneider.

Krom prvenství si navíc všichni členové týmu odnesli vlajkovou loď firmy Kingston Technology, NVMe disk KC2000. Na druhém místě se umístili žáci z týmu ROBiQ, kteří vyhráli SSD disky Kingston A400, a třetí místo si z náročného souboje odnesli Linux team, kteří získali balíček Kingston sestávající z microSD a SD karet Canvas a USB disku.

Základní koncept Robosoutěže ČVUT je každý rok stejný: s pomocí stavebnice LEGO Mindstorms mají žáci nebo studenti postavit a naprogramovat robotické vozítko, které nejlépe splní danou úlohu. Letošní úloha pro týmy z druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií byla následující: robot musí v časovém limitu 90 vteřin zcela samostatně přesunout a případně roztřídit co nejvíc barevných kostek, rozmístěných po soutěžní ploše, do předem definovaných skladišť. Na jednom symetricky rozděleném hracím plánu budou soutěžit vždy dva roboti zároveň, o vítězství pak rozhodl počet získaných bodů. V exhibici se navíc přidalo nové pravidlo, které dvojnásobilo získané body, pokud ve skladišti byly kostky jen jedné barvy.

Soutěž, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická z ČVUT, představila 12 nejlepších týmů ze všech tří finálových klání z dubna. K vidění byly velmi rozdílné přístupy třídění a uklízení kostek do skladišť. Jako nejspolehlivější se ukázal robot týmu Škvorečáci, který připomínal sklápěcí nákladní auto. Postupně si v čase 80 sekund robotickou paží dvakrát opatrně naložil čtyři kostky jedné barvy a odvezl je do skladiště. V posledních 10 sekundách potom použil jednoduchou radlici a nahrnul zbývající kostky do posledního skladiště. Celý program byl psaný do poslední vteřiny časového limitu a diváky nechával na pochybách, zda to stihne, nebo ne. Několikrát v soutěži se mu podařilo získat maximální množství bodů.

„Robosoutěž ČVUT se poprvé uskutečnila mimo domovskou půdu fakulty, a mohla tak širší veřejnosti ukázat tvořivost našich mladých soutěžících,“ komentuje exhibici Robosoutěže její hlavní pořadatel Martin Hlinovský.

„Jsme rádi, že jsme soutěž mohli podpořit a gratulujeme mladým talentům z týmu Škvorečáci,“ říká Michal Stauch ze společnosti Kingston. Společnost Kingston Technology podpořila Robosoutěž v rámci celosvětové kampaně #KingstonIsEverywhere, v níž poukazuje na to, jakým způsobem jsme obklopeni technologiemi a kde všude se pohybují naše data. Provedla proto například i průzkum, jak Češi dokumentují svoje okolí.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud