Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec nedostatku čipů v Evropě? Intel se chystá na velké investice

Jiří Palyza 17.03.2022

Výrobce procesorů chce přesunout část své výroby do Evropy. Očekává se, že s tím budou souviset investice v řádu desítek miliard EUR.

Intel oznámil první fázi svých plánů, v rámci kterých hodlá v příštích deseti letech v Evropské unii investovat až 80 miliard EUR. Týkat se mají všech fází, od výzkumu a vývoje, přes výrobu, až po nejmodernější obalové technologie.

Nejnovější oznámení zahrnuje plány na počáteční investici ve výši 17 miliard EUR do moderního závodu na výrobu polovodičů v Německu, vytvoření nového výzkumného a konstrukčního centra ve Francii, a investice do výzkumu, vývoje, výroby a technologických služeb v Irsku, Itálii, Polsku a Španělsku. Touto průlomovou investicí Intel chce přivést do Evropy své nejmodernější technologie, vytvořit evropský ekosystém čipů nové generace a řešit potřebu vyváženějšího a odolnějšího dodavatelského řetězce.

Investice Intelu: výroba polovodičů v Evropě

Pat Gelsinger, generální ředitel společnosti Intel, v té souvislosti sdělil: "Naše plánované investice jsou důležitým krokem pro Intel i Evropu. EU Chips Act umožní soukromým společnostem a vládám spolupracovat na výrazném zlepšení postavení Evropy v odvětví polovodičů. Tato rozsáhlá iniciativa podpoří inovace v Evropě v oblasti výzkumu a vývoje, a přinese do evropského regionu špičkovou výrobu ve prospěch zákazníků a partnerů po celém světě. Jsme odhlodláni sehrát zásadní roli při utváření digitální budoucnosti Evropy pro další desetiletí."

Cílem investičního programu je posílit globální dodavatelský řetězec polovodičů prostřednictvím významného rozšíření výrobní kapacity Intelu v Evropě. V první fázi výrobce plánuje vybudovat dvě nové továrny na výrobu polovodičů v Magdeburgu. Plánování má být zahájeno okamžitě, výstavba bude zahájena v první polovině roku 2023 a uvedení do provozu se plánuje na rok 2027, pokud to schválí Evropská komise. Nové továrny mají dodávat čipy s nejpokročilejšími tranzistorovými technologiemi v éře angstromu a budou splňovat potřeby jak zákazníků pro FoundryServices, tak i Intelu v Evropě a celosvětově v rámci strategie IDM 2.0 (Integrated Device Manufacturer).

Intel plánuje vytvořit tisíce pracovních míst

intelmagdeburg

Vizualizace nového areálu Intelu, na jehož výstavbu plánuje investici ve výši 17 miliard EUR. | Zdroj: Intel

V Německu Intel plánuje počáteční investici ve výši 17 miliard EUR a vytvoření 7000 pracovních míst. Z toho by 3000 měly být v oblasti špičkových technologií přímo v Intelu a desítky tisíc dalších pozic u dodavatelů a partnerských firem. Intel označuje nový areál jako Silicon Junction, silikovou křižovatku, která bude propojovat technologie. Měla by sloužit jako spojovací bod pro další centra inovací a výroby v celém regionu.

Intel dále pokračuje v investicích do svého projektu rozšíření kapacity v irském Leixlipu, kam půjde dalších 12 miliard EUR. Chystá zde zdvojnásobit výrobní prostory pro zahájení výroby použitím technologie Intel 4 a rozšíření Foundry Services. Po dokončení této expanze dosáhnou celkové investice Intelu v Irsku částky převyšující 30 miliard EUR.

Intel plánuje pobočky po celé Evropě

Další aktivity Intelu v evropském regionu míří do Itálie. S jejími zástupci Intel zahájil jednání o výstavbě nejmodernějšího výrobního zařízení. Tato továrna s potenciální investicí až 4,5 miliardy EUR by vytvořila přibližně 1500 pracovních míst přímo pro Intel a dalších 3500 u dodavatelů a partnerů. Zahájení provozu se plánuje na období let 2025 až 2027.

Intel ve spolupráci s italskými partnery má v úmyslu z tohoto zařízení vytvořit zázemí s novými a inovativními technologiemi, svého druhu první na území EU. To by také doplnilo příležitosti dalšího rozvoje, o které Intel usiluje prostřednictvím plánované akvizice firmy Tower Semiconductor. Tato společnost významně spolupracuje s firmou STMicroelectronics, která má závod v italském městě Agrate Brianza.

Celkově Intel plánuje v Evropě investovat 33 miliard EUR. Výrazným rozšířením výrobních kapacit v EU by firma položila základ pro zvýšení odolnosti dodavatelského řetězce polovodičů.

Zdroj: Intel


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud