Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kultovní výrobce chytrých telefonů končí: bývalý lídr trhu vyklízí pole

Jiří Palyza 04.11.2021

Po letech, kdy byly její produkty na vrcholu žebříčků mobilních telefonů, se společnost BlackBerry stahuje z tohoto segmentu trhu a dále chce působit jako poskytovatel softwaru a služeb v oblasti bezpečnosti.

Společnost BlackBerry byla v prvních letech po přelomu tisíciletí výrobcem mobilních telefonů pro všechny byznysmeny a podnikatele po celém světě. Její produkty se odlišovaly klávesnicí QWERTY a bezpečným i praktickým řešením pro mobilní provoz elektronické pošty. Kanaďané měli v roce 2011 připravený také vlastní operační systém pro smartphony s názvem BB 10. Úspěch se ale nedostavil a výrobce se stal bezvýznamným. Konec nyní završilo rozhodnutí o definitivním zániku společnosti, ke kterému má dojít na začátku roku 2022.

Už po dobu tří let se žádný nový smartphone BlackBerry neobjevil. Po uvedení modelu DTEK60 v roce 2016 společnost ukončila výrobu a od té doby se věnovala pouze softwarovým řešením v oblasti bezpečnosti. Zákazníkům bylo nicméně přislíbeno, že jejich zařízení budou i po ukončení výroby nadále podporována prostřednictvím aktualizací a další podpory. Tato podpora skončí 4. ledna 2022. Kanaďané to oznámili na svých internetových stránkách www.blackberry.com v části "BlackBerry 10 and BlackBerry OS Services FAQ".

Výrobce chytrých telefonů Blackberry nadobro mizí z trhu

blackberry

Svého času nezbytný doplněk mnoha manažerů a podnikatelů, telefon BlackBerry. Nicméně vývoj se ubíral jiným směrem a kanadský výrobce ohlásil definitivní ukončení jeho podpory. | Zdroj: user1462590383/Pixabay

Společnost BlackBerry se také loučí i se všemi ostatními službami, které uživatelé mohli doposud využívat. Po vypršení lhůty už tedy nebude k dispozici interní služba BB Messenger, SMS, telefonní hovory a tísňová volání. Telefony BlackBerry se tak stanou nepoužitelnými a jejich další provozování bude riskantní, protože už pro ně nebudou vydávány aktualizace systému Android.

Ještě více komplikací to přinese uživatelům, kteří si udržují poštovní účet BlackBerry. Tuto služby budou od příštího roku také historií. Důležitá informace: po 4. lednu 2022 už nebude společnost přeposílat žádnou poštu. Pokud tedy máte poštovní adresu na doméně @myblackberry.com nebo @[název poskytovatele sítě].blackberry.com, měli byste před uplynutím lhůty co nejdříve přejít k jinému poskytovateli.

BlackBerry: jaké služby poběží nadále

Podle vyjádření společnosti se ukončení podpory netýká služeb BlackBerry Password Keeper, BBM for Enterprise, BBM Enterprise for Individual Use a BlackBerry Protect. Můžete je proto bez obav používat i v příštím roce.

Kanaďané uvedli na trh první model BlackBerry 8100 Pearl na konci roku 2006. V roce 2018 čínský výrobce TCL přišel s posledními smartphony BlackBerry, včetně modelů Key. I tato řada ale byla v roce 2020 ukončena.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud