Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lenovo po krk v problémech: firma vyfasovala zákaz prodeje, týká se i Motoroly

Jakub Fišer 13.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Po tom, co čínské firmy Oppo a Vivo dokázaly urovnat patentový spor s Nokií, přišel čas na „druhé kolo“ patentových sporů. To se tentokrát týká společnosti Lenovo, největšího globálního výrobce počítačů a laptopů. Spolu s Motorolou vyfasovala značka celkem tvrdý zákaz prodeje na sousedním německém trhu.

Kapitoly článku

Motorola a Lenovo v Německu

Motorola a Lenovo se již několik let dohadují s americkou firmou InterDigital ohledně používání specializovaných modulů pro bezdrátové připojení WWAN. V zásadě jde moduly, které koncovým zařízením umožňují připojení k síti GSM, UMTS, LTE či 5G.

Zkraje tohoto měsíce rozhodl soud o tom, že Lenovo i Motorola nepovoleně používají patenty, které náleží právě společnosti InterDigital. Za to jim náleží pokuta 4,5 milionu eur (112 milionů korun) a okamžitý zákaz prodeje na německém trhu. Tento prodej se týká jakýchkoliv zařízení, které disponují inkriminovanými bezdrátovými technologiemi.

To v praxi znamená všechny mobilní telefony i tablety značky Lenovo nebo Motorola, v případě Lenova se to týká některých modelů přenosných počítačů, které také porušují zmíněné patenty.

Mohlo by vás zajímat

Weby obou značek zejí prázdnotou

Obě firmy přitom již podnikly kroky, aby se vyhnuly dalším trestům. Lenovo i Motorola odstranily ze svých webových stránek jakékoliv inkriminované produkty. V případě Motoroly tak oficiální stránky naprosto zejí prázdnotou, nabízí zde totiž pouze sluchátka Moto Buds nebo nabíjecí adaptéry do zásuvky.

V tuto chvíli není jasné, jak dlouho bude zákaz trvat. Lenovo již oficiálně oznámilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Redakci Chipu Lenovo poslalo obsáhlé vyjádření:

„Lenovo jako globální technologický lídr respektuje veškeré úsilí a investice, které jsou hnacím motorem inovací. Zároveň jsme poskytovatelem i nabyvatelem licencí na duševní vlastnictví. V souvislosti s případem Interdigital (IDC) respektujeme rozhodnutí mnichovského soudu, ale nesouhlasíme s ním vzhledem k našemu přesvědčení, že společnost IDC porušila své vlastní zákonné povinnosti poskytovat licence na své technologie za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek (FRAND) ať už společnosti Lenovo, nebo našim dodavatelům z řad třetích stran.

Přístup ke standardizovaným technologiím za podmínek FRAND je pro budoucnost globálního technologického průmyslu zásadní; budeme i nadále bojovat za transparentnost licenčních jednání a hájit se proti firmám, které požadují nepřiměřené sazby za svá patentová portfolia.

Inovace musí být přístupné i cenově dostupné a nepřiměřené chování a poplatky IDC za globální patentové licence znevýhodňují německé zákazníky, zejména spotřebitele, protože omezují přístup k nejnovějším technologiím a zvyšují ceny technologických produktů. Se zájmem očekáváme další fázi řízení a připravujeme naše odvolání.“

Situace až nepříjemně připomíná zákaz prodeje, který se týkal značek Oppo, OnePlus a později i Vivo. Ten v samotném důsledku trval necelé dva roky a všem zmíněným značkám způsobil značné problémy.

Zdroj: WirtschaftsWoche, Lenovo, Motorola


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud