Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Máte starší Android? I vy si můžete bezplatnou aplikací zvýšit bezpečnost svého smartphonu

Jiří Palyza 30.10.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Od té doby, kdy se rozšířil Android 12, je možné panel pro ochranu soukromí od Google, který je jeho součástí, snadno doplnit i do starších smartphonů. Zvlášť uživatelé starších zařízení, která už nedosáhla na vyšší verzi mobilního systému, to ocení.

Kapitoly článku

Bezplatná aplikace Privacy Dashboard přináší do starších verzí Androidu zásadní inovaci posledních let.

Smartphony se systémem Android jsou často aktualizovány pouze po krátkou dobu. Mnozí vývojáři proto hledají způsoby, jak i přes končící podporu starším zařízením poskytnout nové funkce.

Nový panel pro ochranu soukromí na starých verzích Androidu

Obrazovky aplikace Privacy Dashboard
Od verze Android 12 je součástí výchozí instalace i panel ochrany soukromí. Nyní jej lze nainstalovat v podobě aplikace i na starší verze systému.
Zdroj: Obchod Google/Privacy Dashboard

Aplikace Privacy Dashboard není od Google, ale nabízí původní rozhraní pro všechny verze Androidu od 7 do 11. I uživatelé starších zařízení mohou využívat novinky, které zajišťují větší ochranu a zabezpečení dat v zařízení.

Nový panel pro ochranu soukromí byl v Androidu 12 představen před dvěma lety. Obsahuje různé možnosti nastavení ochrany. Přehledně zobrazuje, které aplikace měly přístup ke konkrétním funkcím zařízení. Používá k tomu zelené indikátory, které se ukáží, jakmile některá z aplikací přistoupí k určitým funkcím zařízení. Apple podobnou funkci ve svých iPhonech nabídl už v systému iOS 14.

Uživatelé si také mohou nechat zobrazit chronologii poskytnutých oprávnění pro jednotlivé aplikace.

Dodatečné vybavení důležitou funkcí: aplikace chrání smartphone před neoprávněným přístupem

Indikátory přístupu v uživatelském rozhraní aplikace
Indikátory v pravém horním rohu obrazovky uživateli ukazují, kdy aplikace přistupuje ke konkrétním funkcím zařízení.
Zdroj: Privacy Dashboard

Symboly indikátorů si v aplikaci Privacy Dashboard můžete libovolně přizpůsobit. Mimo jiné jde nastavit barvu, polohu nebo průhlednost. Jejich pomocí uživatelé mohou rychle rozpoznat, kdy některá z aplikací přistupuje k fotoaparátu nebo mikrofonu.

Pokud na indikátor klepnete, zobrazí se, která z aplikací příslušnou funkci právě používá. V nastavení pak můžete konkrétní aplikaci odebrat oprávnění nebo ji zcela odstranit.

Mohlo by vás zajímat

Aplikace s otevřeným zdrojovým kódem nabízí všechny funkce zdarma a obejde se i bez reklamy.

Privacy Dashboard nabízí snadný způsob, jak nabídnout více možností ochrany osobního prostoru ve starších smartphonech a tabletech, pro které je už aktualizace na Android 12 zapovězena.

Jen škoda, že prostřednictvím aplikace není možné deaktivovat přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu pro celé zařízení, jak to umožňují novější verze Androidu.

Zdroj: Obchod Google, GitHub


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud