Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Dostali jste podezřelou SMS? Můžete si ji nechat prověřit

Pavel Trousil 27.10.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Pokud máte podezření, že SMSka, kterou jste obdrželi, by mohla být nebezpečná, můžete ji nahlásit. Tuto službu nově zavádí operátor Vodafone. Stačí zprávu přeposlat na číslo 7726 a ochránit tak sebe i ostatní.

Podvodů na internetu přibývá a jedním z nebezpečí, které uživatelům hrozí, jsou falešné SMS zprávy. Podvodníci pomocí nich většinou chtějí z obětí vylákat přihlašovací údaje, nebo jiná citlivá data, nebo jim do telefonů instalovat malware. Těmto podvodům se říká „smishing“, což je složenina ze slov SMS a phishing.

Mohlo by vás zajímat

Operátor Vodafone zavedl novou službu, která nahlašování podezřelých textových zpráv usnadňuje. Uživatel, který má podezření, že SMS zpráva není v pořádku ji může snadno přeposlat na číslo 7726. Vodafone pak může rychle reagovat a neprodleně zablokovat odkaz, který zpráva obsahuje, nebo telefonní číslo, ze kterého byla zpráva zaslaná.

Děláme maximum možného, abychom pokusům o podvod účinně bránili, a naši ochranu neustále vylepšujeme a nasazujeme do systémů. Proto jsme nyní aktivovali číslo, na které mohou zákazníci přeposlat jakoukoliv SMS, která jim připadá podezřelá, a my ji okamžitě prověříme. Díky tomu dokážeme ochránit další lidi, kteří by jinak mohli útočníkům naletět a přijít o citlivá data nebo peníze,“ říká Jan Šánek, ředitel korporátní bezpečnosti Vodafonu.

Stejné číslo, tedy 7726. používá k nahlášení i operátor T-Mobile. Uživatelé na něm mohou nahlásit podezřelé volání i SMS zprávu. 

Zdroj: TZ Vodafone
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud