Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Máte vodotěsný telefon nebo hodinky? Pozor, možná se pletete

Jakub Fišer 19.07.2022

Výrobci spotřební elektroniky, hlavně telefonů a hodinek, objevili před časem nový trend – vodotěsnost. Málokdo ale ví, že certifikace IP, kterou se výrobce vašeho přístroje chlubí, neznamená prakticky nic.

Možná jste si všimli, že výrobci mobilních telefonů (až na pár výjimek) se často ohání certifikacemi odolnosti. IP65, IP67, nověji často IP68, nebo dokonce IP69 mají představovat jakousi jistotu pro uživatele, že v případě, že “utopí” svůj smartphone, nic jim v zásadě nehrozí. Bohužel, stran producentů telefonů je to pouze iluze.

Nejprve se však podívejme blíž na ty nejčastější certifikační známky. První číslo značí ochranu před prachem, nečistotami a nechtěnými částečkami. Nejčastěji se přitom setkáváte s těmito:

 • IP0x – bez ochrany
 • IP5x – částečná ochrana proti prachu
 • IP6x – kompletní ochrana proti prachu

Pro naše téma je ale mnohem důležitější druhá číslice, která znázorňuje ochranu proti vniknutí tekutiny. Dlužno podotknout, že ochranu proti vniknutí vody při ponoření zajišťují až tři poslední certifikační známky: 

 • IPx0 – bez ochrany
 • IPx1 – odolné vůči svisle dopadajícím kapkám
 • IPx2 – odolné vůči svisle dopadajícím kapkám při naklonění 15°
 • IPx3 – odolné vůči lehkému kropení či mrholení
 • IPx4 – odolné vůči stříkající vodě (silnější déšť)
 • IPx5 – odolné vůči tryskající vodě
 • IPx6 – odolné vůči silnému tlaku tryskající vody
 • IPx7 – vodotěsnost při ponoření do 1metrové hloubky maximálně na 30 minut
 • IPx8 – vodotěsnost při ponoření do vody (kompletní podmínky stanovuje výrobce)
 • IPx9 – odolné vůči horké tryskající vodě

Jak vypadá vodotěsnost v praxi?

Vodotěsnost telefon

Možná to ani nevíte, ale váš telefon není vodotěsný | Zdroj: Stokpic / Pixabay

Praxe je ale trochu odlišná. Ačkoliv certifikací IP se holedbá celá řada mobilních telefonů a dalších produktů rozličných výrobců, skutečnou ochranu vlastně nezaručují. Známka IP by měla stanovovat, že přístroj “by měl toto zacházení přežít”. To však zároveň nevylučuje, že stroj, který známku neobdržel, tuto odolnost nemá. Abyste chápali, jde o běžnou certifikaci, za kterou musí výrobce zaplatit – pokud tedy nezaplatí, ačkoliv hardware má na certifikaci nárok, zkrátka ji nedostane.

A pak je tu ještě právní klička, kterou aplikuje většina velkých výrobců (Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei a další). Smluvní podmínky totiž jasně hovoří o tom, že “poškození tekutinou není kryté zárukou”. Co to znamená pro vás? Pokud se vám telefon s certifikací IP po kontaktu s vodou rozbije, a pokud servis vyhodnotí, že ke kontaktu s vodou došlo, jednoduše reklamaci nepřijme, protože dle záruky nemusí.

Zvláště u chytrých hodinek se často objevuje také hodnota 5ATM, tedy voděodolnost ekvivalentní k ponoření maximálně do 50 metrů. I to je však chyták, protože vůbec nezáleží na hloubce, nýbrž na tlaku, který symbolizují právě “atmosféry”. Stačí totiž s rukou silně praštit o vodní hladinu, nebo skočit do vody z velké výšky a hranice atmosfér je rázem prolomena i v hloubce sotva 3 metry. Výjimkou potvrzující pravidlo jsou hodinky Casio G-Shock G-Squad, které dle výrobce zvládnou potápění až při hloubce 200 metrů. Platí ale to stejné – záruka se na poničení vodou nevztahuje.

Pozor na dovolené

Pakliže se tedy chystáte na dovolenou a nejste si jisti, jestli s hodinkami nebo snad telefonem máte vyrazit do moře, jezera či hotelového bazénu, jednoznačná rada říká: ne! Pokud zrovna nemusíte, nedělejte to. Samotná certifikace IP totiž primárně říká, že zařízení by předepsané podmínky mělo zvládnout – v žádném případě však neuvádí, že je k takovému zacházení přímo určeno. Telefony, hodinky a další zboží se specifikací IP tedy není pro potápěče, jakkoliv to marketingové materiály výrobce mohou implikovat.

Zdroj: Wikipedia, Casio


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud