Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejrozšířenější světové hrozby

redakce 31.07.2013

Světovému žebříčku malwaru nadále dominují hrozby, které se šíří prostřednictvím přenosných médií, jakými jsou např. flash disky, externí disky, CD nebo DVD nosiče.

První místo ve statistikách počítačových hrozeb Eset Live Grid využívajících data o malwaru od uživatelů z celého světa si druhý měsíc v řadě udržuje škodlivý kód Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,47 %. Pro své šíření využívá převážně oblíbené flash paměti, podobně jako v pořadí třetí INF/Autorun (podíl 2,55 % globálně), zneužívající příkaz k automatickému spuštění aplikace. Druhé místo obsadila stálice žebříčku HTML/ScrInject s celosvětovým podílem 2,57 %.

České republiky se tyto hrozby týkají jen omezeně. Mnohem více tuzemské uživatele počítačů trápí trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který se v červnu ujal vedení lokálního pořadí s podílem 6,53 %, a má poměrně velký náskok před dalšími hrozbami, jako jsou HTML/Fraud nebo HTML/Iframe.

Hrozba Win32/Bundpil se do světové TOP 10 dostala teprve v dubnu. V květnu se jí však už podařilo obsadit první místo a sesadit dlouhodobě vedoucí škodlivý kód INF/Autorun, a to s poměrně výrazným náskokem. Jedná se o počítačového červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další nežádoucí soubory.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

V Česku aktuálně nejrozšířenější hrozbou je trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který po infikování počítače odesílá na vzdálené servery hesla a jiná potenciálně zneužitelná data. Ta se jeho autoři sami pokoušejí zneužít nebo je prodávají třetím stranám.

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (červen 2013)Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme