Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

„Nešikovné“ evropské země jsou ve Středomoří, Češi jsou na evropském průměru

redakce 05.11.2014

V České republice poškodilo za poslední dva roky svůj chytrý telefon 32 % uživatelů. A víte proč?

Společnost SquareTrade prezentovala evropskou studii zaměřenou na nehody chytrých telefonů v jednotlivých zemích. Podle této studie reprezentují nejvíce nešikovné země Řecko, Španělsko a Itálie, nejméně nešikovní jsou lidé v Polsku. Češi jsou, pokud se týká poškození chytrých telefonů, na evropském průměru.  Zatímco v posledních dvou letech svůj poškodilo svůj chytrý telefon v Řecku 40 %, ve Španělsku 39,8 % resp. V Itálii 38,9 % uživatelů, na opačném konci spektra se nacházejí středoevropské země jako Polsko (24,3 %), Belgie (24,9 %) a Švýcarsko (26,3 %). V České republice poškodilo svůj chytrý telefon 32,2 % uživatelů.

  nejnesikovnejsi-zeme-infografika-cz-nahled

Rozvoj a dynamický růst počtu chytrých telefonů v posledních letech přinesl také prudký nárůst nehod, jejich poškození či dokonce zničení. Lidé je využívají pro stále více činností – kromě telefonování také pro kontrolu e-mailů, fotografování, využívání sociálních sítí, surfování po internetu apod. A i když se výrobci snaží uvádět na trh odolnější verze, jako např. nejnovější iPhone 6, poslední případ s ohýbáním telefonu iPhone 6 Plus ukazuje na to, že ani nejdražší zařízení nejsou odolná pro poškození. 

Další zajímavé údaje o českých majitelích chytrých telefonů:

  • U uživatelů pod 45 let existuje více než dvakrát vyšší riziko poškození chytrého telefonu než u lidí nad touto věkovou hranicí;
  • Riziko, že rodiče poškodí svůj smartphone, je o 21 % větší než u bezdětných uživatelů;
  • Majitelé domácích zvířat poškodí chytrý telefon o 14 % pravděpodobněji než ostatní;
  • Češi utratili za posledních 7 let za opravy či výměnu chytrých telefonů již přes 10 miliard korun.

„I když se procento nehod různí podle jednotlivých zemí, je zřejmé, že počet poškozených chytrých telefonů strmě roste,“ řekl Kevin Gillan, managing director SquareTrade v Evropě. „Dokud jsme jen telefonovali, vše bylo jakž takž v pořádku. Ale jakmile uživatelé začali psát zprávy, chatovat či sledovat sociální sítě za chůze či dokonce během řízení automobilu, pozornost se zaměřuje na displej a riziko nehody prudce narůstá. Zdá se, že čím chytřejší telefony máme, tím hloupěji se občas chováme.“

Studie vznikla na základě dotazování 13 000 majitelů chytrých telefonů v Evropě, kteří odpovídali na dotazy týkající se nákladů na opravy, výměnu a zacházení se smartphony.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud