Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nespotřebovává vaše lednička zbytečně moc elektřiny? Jeden ze zdrojů problémů můžete snadno odhalit

Jiří Palyza 11.10.2022

Vypínání spotřebičů ze zásuvky, dostatečné oblékání, spořiče na vodovodní baterie, pořízení úsporných žárovek – radami a tipy, kde a jak uspořit, se to v současnosti jen hemží. Pojďme se podívat na jednoduchý trik jak odhalit, zda není zbytečným nadměrným konzumentem elektrické energie vaše lednice.

Kapitoly článku

Jediné, co k tomu budete potřebovat je tma, kapesní svítilna a bystré oko.

V porovnání se zbytkem domácnosti je spotřeba elektrické energie v kuchyni často poměrně vysoká. Mnoho elektrických spotřebičů, jako například elektrický sporák, mikrovlnná trouba nebo rychlovarná konvice, se často používá několikrát denně. Ledničky a mrazáky navíc jedou nepřetržitě.

U ledniček a mrazáků je důležité mimo jiné i to, jak dobře těsní jejich dveře. Sami dobře víte, že každým otevřením uniká chlad z vnitřního prostoru, kde dochází k nežádoucímu zvýšení teploty. Pro její opětovné snížení na původní úroveň spotřebič zapíná kompresor, který pak po nějakou dobu běží. Při netěsnostech dveří může docházet ke zbytečným únikům neustále a interval spouštění kompresoru se zkracuje.

Jak si pomocí kapesní svítilny ověřit, zda nedochází k úniku drahocenného chladu

marina-grynykha-y4hely0jx7c-unsplash

Stačí klasická kapesní svítilna, kterou umístíme do prostor chladničky. Prosvítající světlo nám pomůže odhalit netěsnosti dveří. | Zdroj: Marina Grynykha/Unsplash

Problém může nastat ve chvíli, kdy už je těsnění na dveřích chladničky opotřebované a dostatečně netěsní. Podobné to může být i v případě, kdy nejsou dveře správně dovřené například z důvodu překážejících nápojů nebo potravin. Stačí milimetr a trvalý únik chladu může způsobit častější spínání kompresoru, což nakonec pocítí vaše peněženka. Výraznější nedovření by měly moderní spotřebiče ohlásit zvukovým signálem, ale znáte to: ve spěchu berete z lednice připravenou svačinu, na uchu telefon, nezkontrolujete pořádné dovření a zvukové upozornění, které se po chvíli rozezní, už neslyšíte přes zamykání vchodových dveří zvenku.

Ale pojďme na kontrolu těsnění dveří chladničky, které může být stářím opotřebované nebo poškozené. Můžete jej provést snadno a sami. Třeba se vám podaří odhalit netěsnosti, kvůli kterým chladnička spotřebovává zbytečně více energie na udržení nízké teploty uvnitř svých prostor.

Jak funguje trik s kapesní svítilnou

Pomocí kapesní svítilny lze nedostatečné nebo poškozené těsnění vidět na první pohled. Stačí večer, když je tma, vložit do chladničky zapnutou baterku s co nejsilnějším světlem a zavřít ji uvnitř.

Pokud neuvidíte nic jiného než tmu, je vše v pořádku. Těsnění je velmi pravděpodobně bezproblémové, po celém obvodu dveří dostatečně doléhá a nemělo by docházet ke zbytečným únikům. Pokud naopak uvidíte slabé prosvítání, je třeba těsnění chladničky vyměnit. Při podrobném prozkoumání můžete zjistit i to, ve kterých místech těsnění nedoléhá, případně přesně odhalit, kde je fyzicky poškozené.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud