Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nezáplatovaná chyba DNS ohrožuje miliony routerů a zařízení internetu věcí

Jiří Palyza 05.05.2022

Závažná bezpečnostní chyba v současnosti ohrožuje miliony směrovačů. Zneužitím chyby DNS mohou útočníci zachytit data obětí a ohrozit jejich systémy.

V současnosti postihuje velké množství routerů a dalších zařízení z kategorie internetu věcí závažná bezpečnostní chyba. Jak uvádí server Bleeping Computer, na vině je chyba DNS v oblíbených a často používaných standardních knihovnách jazyka C. Zatím není k dispozici žádná oprava.

Když uživatelé surfují po internetu, mohou útočníci tuto mezeru zneužít k jejich přesměrování na webové stránky se škodlivým obsahem. Zločinci tak mohou prostřednictvím falešných stránek ukradnout například přístupové údaje k online bankovnictví nebo oběti zmanipulovat ke stažení některého z typů malwaru.

Bezpečnostní problém milionů směrovačů: na řešení se stále pracuje

unpatcheddns

Bezpečnostní experti v současnosti upozorňují na chybu DNS, která postihuje velké množství routerů a zařízení ze skupiny IoT. Útočníci mohou uživatele přesměrovat na podvodné stránky, krást data manipulovat ke stažení škodlivého kódu. | Zdroj: Kevin Phillips/Pixabay

Problém objevila firma Nozomi Networks Labs. Konkrétně se problém týká všech verzí uClibc a uClibc-ng. Ty běžně používají výrobci, mezi které patří například Netgear, Axis a Linksys, ale také některé distribuce Linuxu.

Problém zatím nebyl vyřešen, proto o postižených zařízeních nebyly doposud zveřejněny žádné podrobnosti. Pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, než budou k dispozici aktualizace s bezpečnostními záplatami.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud