Přejít k hlavnímu obsahu
časopis
Prolistovat ukázku

Prosinec 2022

Prosincový Chip v prodeji od 10. listopadu 2022.

Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.

čtenář

Pokud nechcete každý měsíc myslet na koupi časopisu, objednejte si rovnou cenově výhodné předplatné! Navíc dostanete dárek dle výběru.

chci předplatné

Co se v tomto čísle dočtete

Lepší 5G se správným telefonem

PDF z Chipu 12.22

Od zahájení prvního zkušebního provozu 5G sítí se svět změnil k nepoznání. Americkým prezidentem byl Donald Trump, slovo Corona označovalo druh piva a nikoho by nenapadlo, že se za pár let budeme opět bát nukleárních zbraní. Dnes svět vypadá úplně jinak, ale plnohodnotný provoz 5G sítí je stále v nedohlednu. Do značné míry to souvisí s technickou složitostí rádiových standardů. S náročnou situací 5G sítí se musejí jako první vypořádat chytré telefony.

Chytrá regulace vytápění

PDF z Chipu 12.22

Inteligentní systémy řízení vytápění nám mohou snížit spotřebu až o 30 procent, alespoň tak to slibují výrobci. Chip v prosincovém Chipu vysvětluje, co všechno se za takovým slibem skrývá a s jakým řešením můžete ušetřit nejvíce.

Většina řídicích systémů se spoléhá na podobné strategie úspory energie. Používají časové plány, kdy se mají místnosti vytápět na jakou teplotu. Snižují tak teplotu v noci a v době, kdy přes den pracujete ve firmě, a děti jsou mimo dům. Inteligentní ovládání rozpozná otevřená okna a automaticky sníží vytápění. Zaznamenají, zda se v bytě vůbec nacházejí lidé, a na základě toho ztlumí topení. Za tímto účelem vyhodnocují údaje o poloze chytrých telefonů obyvatel.

Prohlížeče s nejlepší ochranou soukromí

PDF z Chipu 12.22

Většina uživatelů internetu používá internetový prohlížeč Google Chrome nebo Firefox od Mozilly. Ostatní prohlížeče, jako je Microsoft Edge nebo Apple Safari, hrají jen skromnou. Přesto existuje několik dalších programů pro surfování po webu založených na dvou hlavních prohlížečích, které jsou na tom mnohem lépe než jejich originály – zejména v oblasti ochrany uživatelských dat.
Brave je již nějakou dobu osvědčenou alternativou pro fanoušky prohlížečů Chrome. Poněkud méně známá je pak alternativa Firefoxu nazvaná Librewolf. „Svobodný vlk“ také chrání soukromí uživatelů webu mnohem důsledněji než originál. V našem článku, který vyšel v prosincovém vydání Chipu, popisujeme výhody alternativních prohlížečů a také uvádíme důležité kroky v konfiguraci pro zajištění maximální ochranu soukromí.

Windows 11 "2022" pod lupou

PDF z Chipu 12.22

Microsoft měl úplně jinou představu o tom, jak to dopadne: Windows 11 byla uvedena na trh před rokem a měla ukázat, že moderní desktopový operační systém může být hitem i v době mobilních zařízení. V Redmondu odvážně vylepšili vzhled, například vycentrovanou nabídkou „Start“ a widgety na ploše, zaoblili rohy oken a pokusili se to celé okořenit několika doplňky, například přesným uspořádáním oken na více monitorech. No a pro jistotu Microsoft stále ještě nabízí uživatelům Windows 10 upgrade na novou verzi zdarma.


Obsah časopisu:


Starší čísla


všechna čísla

doporučujeme


články odjinud