Přejít k hlavnímu obsahu

Kali Linux

Martin Kučera 14.07.2025
box_kali
Zdroj: Chip

Kali Linux je linuxová distribuce určená pro hackery, která obsahuje stovky nástrojů na testování odolnosti a odhalování slabých míst systémů. Free verze - Chip 08/2025.

S Kali Linuxem nemusíte nutně hackovat cizí počítače, ale může vám pomoci zachránit ztracená data a otestovat sílu vašich hesel nebo zabezpečení Wi-Fi.

Plnou verzi programu je možné pořídit on-line prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 115 korun. Díky tomu získáte přístup k On-line DVD, kde najdete informace k programu a registraci licence.

Kali Linux představuje jednu z nejpoužívanějších linuxových distribucí zaměřenou výhradně na penetrační testování, etický hacking a kybernetickou bezpečnost. Jádrem Kali Linuxu je kolekce více než 600 specializovaných nástrojů pro penetrační testování a forensní analýzu, s nimiž lze provádět průzkum sítí a skenování portů, analýzu Wi-Fi nebo prohledávat disky i obrazy disků. Mezi nejznámější nástroje patří Wireshark pro zachytávání a analýzu síťového provozu, mapovací nástroj Nmap pro zjišťování aktivních hostů a služeb v síti nebo Metasploit pro testování známých zranitelností. Oblast bezdrátových sítí pokrývají nástroje jako Aircrack-ng suite pro auditování Wi-Fi sítí, Kismet pro monitoring bezdrátových sítí nebo Reaver pro testování WPS zranitelností. Pro forenzní analýzu jsou integrovány nástroje jako Autopsy, Sleuth Kit nebo Volatility pro analýzu paměťových výpisů. Samotný Linux je možné nastavit do češtiny, nicméně použité nástroje a příkazy zůstávají v angličtině.  Další informace najdete na produktové stránce.

Existuje hned několik možností, jak si Kali Linux vyzkoušet nebo rovnou instalovat. Nejjednodušší je spustit Kali Linux jako tzv. live systém, tedy bez instalace do počítače. K tomu budete potřebovat USB flash disk s kapacitou alespoň 8 GB, instalační ISO obraz a aplikaci balenaEtcher. Další postup je velmi snadný. V programu balenaEtcher klikněte na tlačítko „Flash from file“ a vyhledejte ISO obraz Kali Linuxu. Následně pod „Select target“ vyberte použitý USB flash disk a kliknutím na „Flash!“ spusťte přenos obrazu na externí disk.

Vyčkejte, až balenaEtcher připraví bootovací USB flash disk s Kali Linuxem a pak z něj nastartujte počítač. Provedete to tak, že připojíte bootovací disk k počítači a během jeho spouštění stiskněte příslušnou funkční klávesu (typicky [F8], [F10], [ESC] či jinou – podle konkrétního modelu BIOS či UEFI) a jako spouštěcí médium zvolte právě USB flash disk. Zobrazí se spouštěcí nabídka Kali Linuxu, ze které zvolte „Live system (amd64)“. Systém se během okamžiku spustí a můžete s ním začít pracovat. Výchozí administrátorské heslo je „kali“.

Kali Linux je open source linuxová distribuce, kterou lze používat bez registrace a jakýchkoli omezení.

Free verze | Bez registrace | (ČJ), AJ | Linux
www.kali.org

Nmap je absolutně nejpoužívanější nástroj pro mapování sítí a skenování portů. Prakticky každý penetrační test začíná právě s Nmap, protože umožňuje objevit aktivní hosty v síti, identifikovat otevřené porty a služby, detekovat operační systémy, a dokonce spouštět pokročilé skripty pro detekci zranitelností.

Nástroj Wireshark je nepostradatelný pro zachytávání a detailní analýzu síťového provozu. Umožňuje v reálném čase monitorovat komunikaci v síti, analyzovat protokoly, identifikovat anomálie a odhalovat bezpečnostní problémy. Je nezbytný pro pochopení toho, jak aplikace skutečně komunikují.

Pro testování zranitelností slouží Metasploit Framework. Obsahuje obrovskou databázi známých zranitelností a připravených exploitů pro rychlé ověření, zda jsou objevené zranitelnosti skutečně využitelné. O použití Metasploitu i dalších nástrojů se můžete poradit s ChatGPT nebo Copilotem.

Kali Linux existuje nejen ve verzi pro počítače na platformě x86 (amd64), ale také v podobě připravených virtuálních strojů pro VirtualBox, VMware Workstation nebo Hyper-V, stejně jako pro minipočítače Raspberry Pi. To ale není zdaleka vše = Kali Linux je totiž možné instalovat také na androidové mobilní telefony. Na webu www.kali.org/get-kali/#kali-mobile najdete seznam podporovaných zařízení. A pak je zde ještě možnost provozovat Kali Linux v cloudu – například na Microsoft Azure nebo AWS.

Všechny plné verze na Chip DVD 08/2025.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme