Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová funkce WhatsAppu obchází internetová omezení: jak používat komunikátor kdekoliv?

Jiří Palyza 10.01.2023

V některých oblastech světa může být komunikace prostřednictvím WhatsAppu blokována. S novou funkcí by to ale mělo fungovat i nadále. Jak ve WhatsAppu používat proxy server.

Kapitoly článku

WhatsApp používají více než dvě miliardy lidí ve 180 zemích. V některých částech světa, v současnosti například v Íránu, je ale připojení k WhatsApp serverům blokováno. Nová funkce proxy je navržena tak, aby tento problém obcházela.

Pokud by vám spojení se servery WhatsAppu nefungovalo přímo, měl by nově fungovat proxy server. Jde o mezičlánek, ke kterému se připojíte se svým zařízením a který se následně připojí k infrastruktuře WhatsAppu. To by mělo v jednotlivých regionech, kde je komunikátor blokovaný, umožnit jeho bezproblémové používání.

Jak si proxy server ve WhatsAppu nastavit

settings

Oblíbený komunikátor WhatsApp podporuje připojení prostřednictvím proxy serveru. | Zdroj: WhatsApp/Nastavení

Nastavení proxy serveru je možné přímo v prostředí WhatsAppu. V aplikaci zvolte "Nastavení" a jděte na položku "Úložiště a data".

Klepněte na položku "Proxy server" v oddílu "Síť" a aktivujte přepínač "Použít proxy server". Nyní musíte zadat adresu proxy serveru a nastavení uložit. Další pokus o připojení se už uskuteční pomocí objížďky prostřednictvím proxy.

WhatsApp ubezpečuje, že používání proxy serveru nic nemění na ochraně a zabezpečení dat. Zprávy i hovory zůstávají šifrované mezi koncovými body, tedy metodou end-to-end. Odposlech přes proxy by tedy také neměl být možný. Provozovatel proxy serveru ale vidí vaši IP adresu.

Nalezení a nastavení adresy proxy serveru

format

Při zadávání IP adresy zvoleného proxy serveru je dobré zadat i port. | Zdroj: WhatsApp/Nastavení/Proxy server

V aplikaci WhatsAppu není možný přímý výběr proxy serveru a Meta žádný nehostuje. Server tedy musíte přímo zadat vy. Na stránkách podpory WhatsAppu najdete pouze obecnou radu, abyste si našli důvěryhodné poskytovatele proxy serverů prostřednictvím sociálních sítí nebo vyhledávačů.

Na webové stránce https://whatsapp-proxy.com některé proxy servery, které se službou komunikátoru fungují, najdete. Je dobré zadávat adresy proxy serverů ve formátu »IP adresa:port«. Po uložení údajů aplikace WhatsAppu okamžitě začne navazovat spojení a zobrazí, zda to bylo úspěšné či nikoliv.

Na repozitáři GitHub je také možné najít popis, jak si uživatelé mohou vytvořit vlastní proxy server prostřednictvím nástroje Docker. Pokud byste s nastavením proxy ve WhatsAppu nebyli úspěšní, máte také k dispozici alternativy. Například komunikátor Signal připojení prostřednictvím proxy serverů podporuje také. Alternativou k proxy mohou být i služby VPN, pomocí kterých lze rovněž překonat geografické blokace.

Zdroj: GitHub/DockerWhatsApp-proxy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud