Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová trasa do Polska: data mezi zeměmi mohou běžet rychlostí až 400 Gbit

redakce 08.07.2015

Na trase dlouhé 790 kilometrů je možné využívat až 400GE a Alian Lambdy s latencí 8,9 ms; test na nejmodernější optické přenosové DWDM technologii od Huawei proběhl za plného provozu.

Dial Telecom, a.s., přední český poskytovatel telekomunikačních služeb, dokončil v těchto dnech navýšení kapacity a výstavbu části trasy s přenosem dat až 400 Gbit/s. Šlo o trasu mezi městy Krakov, Katovice, Praha a Frankfurt. Významně tak posílil tranzitní infrastrukturu pro přenos neustále rostoucích objemů dat, které jsou zákazníky čím dál více požadovány, např. díky nárůstu OTT služeb. Test posledního úseku 790km trasy mezi polským Krakovem a Prahou proběhl za plného provozu více než úspěšně.

Operátor Dial Telecom v tomto měsíci úspěšně dokončil projekt, jehož cílem bylo prodloužit stávající nejvytíženější DWDM trasu Frankfurt nad Mohanem – Český Těšín až na polské území. Nový úsek nyní vede v Polsku přes Bialsko a Bialou až do Krakova. Jedná se tak zároveň o nejkratší trasu pro přenos až 400GE (tedy 4x 100 Gb/s) nebo Alian Lambdy s latencí 8,9 ms. Nejmodernější DWDM infrastrukturu je nyní navíc možné v budoucnu snadno napojit z Krakova až do ukrajinského Lvova.

Zároveň s DWDM trasou byly v lokalitách Bialsko Biala a Krakov zřízeny přístupové body Ethernet/IP/MPLS datové sítě Dial Telecomu, a to pro poskytování paketově orientovaných služeb. Do této vysokokapacitní sítě se tak např. mohou napojit lokální ASP a ISP operátoři, ale i společnosti.

Prodloužená „DCM free“ optická trasa s koherentní detekcí nyní umožňuje signálům o rychlosti až 100 Gbit/s překlenout vzdálenost 1360 km mezi Krakovem a Frankfurtem s latencí menší než 8 ms. Trasa umožňuje i terminaci DWDM lambd v Praze, což může mít např. zajímavý přínos pro řadu firemních zákazníků, kteří mají pobočky nebo mateřské společnosti v zahraničí a vyžadují vlastní datově náročné, bezpečné a rychlé propojení.

Posílení tranzitní infrastruktury bylo reakcí na požadavky zákazníků Dial Telecomu a potvrzuje trend stále rostoucího objemu mezinárodního transportu dat, na který je společnost Dial Telecom schopna reagovat díky technickým možnostem své telekomunikační sítě,“ řekl Tomáš Strašák, obchodní ředitel a člen představenstva Dial Telecom, a.s. „Dial Telecom pokračuje ve své strategii rozšiřování sítě blíže ke svým zákazníkům, přičemž se nemění základní přístup, založený na rychlé implementaci moderních technologií, vysoké kvalitě a dostupnosti nabízených služeb a konkurenceschopných cenách,“ řekl Tomáš Strašák, člen představenstva Dial Telecom, a.s.

Test nejmodernější optické přenosové DWDM technologie

Dokončení významného úseku Praha – Krakov této DWDM trasy přispěl úspěšný finální test optické přenosové technologie společnosti Huawei.

Dial Telecom si zvolil pro výstavbu nejmodernější optickou přenosovou DWDM technologii od společnosti Huawei, která umožňuje datové přenosy o rychlosti až 400 Gbit/s. V těchto dnech pak novou technologii úspěšně ověřil, a to za plného provozu. Délka optické trasy mezi Prahou (CZ) a Krakovem (PL), na níž se testování 400G přenosů uskutečnilo, je 790 km.

Postupným zařazováním nejnovějších spolehlivých technologií se Dial Telecom odlišuje od ostatních operátorů a opakovaně tak prokazuje kvalitu a technickou vyspělost svých sítí.

„Schopnost implementovat nejmodernější technologie, které umožní nabídnout zákazníkům v budoucnu ještě větší šířku pásma než doposud, je jedním ze základních principů, které při plánování a rozvoji naší sítě sledujeme. Úspěšný test nám potvrdil, že jsme schopni reagovat na nejnovější trendy vývoje optických sítí bez nutnosti finančně a technicky náročných změn páteřní optické infrastruktury,“ dodal Tomáš Strašák, člen představenstva Dial Telecom, a.s.

Díky tomuto přístupu společnost patří mezi důležité středoevropské provozovatele vysokorychlostních datových linek a dlouhodobě preferované tranzitní partnery zahraničních operátorů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud