Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nové hardwarové bezpečnostní řešení na bázi blockchain

redakce 07.04.2017

Integrace technologie typu blockchain s hardwarovým bezpečnostním modulem (HSM) společnosti Thales řeší klíčová distribuovaná rizika ohrožení dat pro finanční služby, vládu, zdravotnictví a další odvětví.

Společnost Accenture představila řešení, které zjednodušuje integraci blockchainové technologie s bezpečnostními systémy na průmyslové úrovni a je přizpůsobené pro odvětví jako finanční služby, zdravotnictví a vláda. Toto řešení vytváří programátorsky přívětivé rozhraní mezi vznikajícími platformami blockchain a široce používanou hardwarovou bezpečnostní technologií. Společnost Accenture spolupracovala na vývoji tohoto řešení se společností Thales, jejíž hardware se v současné době používá pro zabezpečení záznamů a aktiv proti kyberkrádežím ve většině velkých bank po celém světě.

Hardwarové bezpečnostní moduly (HSM) jsou kryptoprocesory, které bezpečně generují, chrání a ukládají digitální klíče. Klíče uložené v HSM architektuře od společnosti Thales nemohou být extrahovány nebo použity jinak než pod vysoce kontrolovaným protokolem. Nové řešení je založeno na široce používaném nShield HSM vyvinutém společností Thales a vytváří jednoduchou cestu k rozsáhlému komerčnímu využití blockchainových technologií.

„Blockchain se rychle rozšiřuje napříč odvětvími a je nastaven tak, aby od základů změnil to, jak podniky fungují,“ prohlásil Simon Whitehouse, ředitel pro oblast blockchain technologií v Accenture. „Současné aplikace však nemohou splnit vysoké bezpečnostní standardy většiny důležitých IT infrastruktur. To proto, že digitální klíče používané k zabezpečení a ověření zpráv a transakcí se historicky ukázaly jako náchylné k útokům po síti. Naše řešení poskytuje stejný druh fyzického zabezpečení, na které se po desetiletí spoléhaly banky, aby udržely peněžní a transakční záznamy v bezpečí před kyberzloději. Pomůže ke skutečnému využití blockchainových technologií nejen v bankách, ale i pro vládu, pojišťovny, poskytovatele zdravotních a jiných služeb.“

V současné době systémy na bázi blockchainu obvykle pro ukládání digitálních klíčů používají „digitální (elektronické) peněženky“. Protože však jsou tyto klíče obvykle umístěny na softwarových serverech, mohou se stát cílem útoku na síť, což se již stalo v minulých letech při směně kryptoměn. Díky tomuto řešení se stává velmi obtížné až nemožné, aby byly digitální klíče zneužity, protože jsou uloženy ve fyzické izolaci od IT sítí a jsou navrženy s vysoce sofistikovanými a deterministickými bezpečnostními mechanismy. Kromě toho je třeba platformu nainstalovat v dané organizaci pouze jednou pro zabezpečení všech blockchainových aplikací s použitím stejného řešení – bez ohledu na to, jaký blockchainový software nebo aplikaci používají – na rozdíl od tvorby kódového rozhraní pro každé řešení.

Mnoho institucí, které se starají o své zabezpečení, se spoléhají na moduly HSM pro zabezpečení a správu svých digitálních klíčů a pro ochranu věcí jako jsou bankomaty, operace sálových počítačů, prodejní (POS) terminály a k ověření a podpisu zpráv SWIFT – používají se ve virtuálních aplikacích, které vyžadují zabezpečené, ověřené elektronické podpisy. I když většina lidí nemá ani ponětí o roli HSM v zabezpečování citlivých informací, je to technologie používaná každý den. Například v datovém centru banky se moduly HSM používají k ověření vašeho PIN při výběru hotovosti z bankomatu nebo k ověření transakčního kryptogramu při nákupu zboží u obchodníka na POS terminálu – v obou případech pouze HSM pod kontrolou banky má přístup ke správným klíčům pro provedení bezpečného zpracování.  Mezi některé z výhod HSM patří:

•             Klíče jsou ukládány v bezpečném HSM rozhraní: klíče jsou vždy uvnitř bezpečného, certifikovaného HSM rozhraní na rozdíl od softwaru nebo pevného disku, kde jsou zranitelné vůči útokům.

•             Hardware odolný proti neoprávněným zásahům: Certifikované moduly HSM FIPS 140-2 úrovně 2 a 3 jsou testovány podle nejpřísnějších standardů a je extrémně obtížné, aby neoprávnění uživatelé získali přístup.

•             Sofistikované kryptografie: Moduly HSM používají certifikovaný, kryptograficky bezpečný generátor náhodných čísel pro vytváření klíčů a poskytují klíče vynikající kvality oproti běžnému počítačovému systému.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud