Tip pro Windows 10: pozdržené vypnutí počítače
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
5 technologických pomocníků | foto: CHIP
Díky rozvoji vědy a techniky se lidem s různým zdravotním postižením výrazně usnadňuje život. Mezi novinky v tomto oboru patří ústní myš, vozíček Free pro postižené, nebo třeba mobilní aplikace Znakujte s námi.
Myš MouthMouse Intelligent je pomůcka, která výrazně usnadňuje život lidem s plegií horních končetin. Lze ji totiž ovládat ústy, jazykem, mimikou i dotykem. S pomocí ústní myši se uživatel může propojit s počítačem, mobilem nebo tabletem a také dálkově ovládat televizi, DVD, rádio, klimatizaci, větrák, topení nebo dveře. V ovládacím modulu je rovněž zakomponovaný mikrofon a dá se spojit se zařízeními pomocí Bluetooth a WiFi. K dispozici je i herní režim a mód kniha.
Česká asociace paraplegiků – CZEPA s podporou Nadace Vodafone vybavila letos těmito pomůckami spinální a spinálně rehabilitační jednotky po celé ČR. Díky tomu mohou pacienti s postižením horních končetin ovládat náhradním způsobem počítač, tablet nebo telefon a některé vybavení pokojů (lampička, televize, zvonek na sestru, apod.).
Free je název speciálního vozíku, který je postaven na moderní samobalanční technologii, kterou používají známé osobní transportéry Segway a Ninebot. Díky této technologii jezdí vozík Free jen na dvou kolech a má tak mnohem lepší prostupnost terénem. Bez problémů tak překonává i ty náročnější povrchy, jakými jsou chodníky s dlažebními kostkami, trávníky, lesní cesty či pláže. Snadno se ovládá a uživateli umožňuje mít při jízdě volné ruce. Výborně také manévruje v úzkých prostorech i v exteriéru. Vhodný je především pro paraplegiky, kvadruplegiky, lidi s RS, DMO, ALS a jinými onemocněními omezujícími pohyb.
Mobilní aplikace Znakujte s námi pro OS Android je pomůckou pro rodiny, kde rodiče komunikují se svými sluchově postiženými dětmi. Znakování ale rozšiřuje i možnosti komunikace se slyšícími miminky. Tato komplexní aplikace obsahuje celou řadu edukačních videí a tři základní módy. Prvním z nich je slovník se všemi slovíčky i větami a snadným hledáním. Nejdůležitější součástí Znakovky je ale výuka, která je členěná do tematických lekcí a šesti stupňů obtížnosti. Své pokroky můžete sledovat díky třetímu základnímu módu – kvízům. Aplikaci si můžete stáhnout zcela zdarma. V roce 2017 získala aplikace Cenu Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením.
Další mobilní aplikací, která lidem usnadňuje a často také zachraňuje život, je Záchranka. Tato aplikace v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu. Zároveň záchranářům odesílá přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší záchranu. Spuštění tísňového hovoru je velmi jednoduché – stačí dlouze přidržet nouzové tlačítko a hovor bude i s informací o přesné poloze přesměrován na linku 155.
Aplikace byla plně upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým již více než rok pomáhá. Novinkou bude napojení na Horskou službu, což je pomoc, kterou ocení lyžaři a turisté v nesnázích. Současně bude zdravotnická záchranná služba schopna neslyšícím odesílat potvrzení o přijetí jejich nouzového volání formou SMS.
Středisko Teiresiás nabízí pomoc studentům se specifickými nároky v rámci Masarykovy univerzity. Pomáhá lidem s postižením smyslovým, zrakovým, sluchovým a pohybovým. Teiresiás usnadňuje výuku také studentům se specifickými poruchami učení, psychickými obtížemi a chronickými onemocněními. Teiresiás zajišťuje kurzy doplňující nebo nahrazující řádnou výuku a kurzy celoživotního vzdělávání. Všechny kurzy probíhají ve výukových prostorách MU, které jsou určeny studentům s postižením.
Jedním ze základních pilířů pomoci postiženým studentům je také studijní poradenství, které slouží především k organizačnímu zajištění studia studentů s postižením od zápisu do studia až po jeho ukončení. Mezi další služby, které Teiresiás studentům obstarává, patří zajištění vhodných technologií potřebných pro zpřístupnění výuky studentů s postižením, tlumočnický nebo přepisovatelský servis a v neposlední řadě také osobní asistence a nácvik prostorové orientace. V současné době využívá služeb Střediska Teiresiás zhruba 500 studentů.
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Funkci »Microsoft Print to PDF«, která umožňuje prakticky z jakékoli aplikace s podporou…
Nástroj DISM (Deployment Image Servicing and Management) z výbavy Windows 10 lze použít k…
Držení smartphonu v jedné ruce a přibližování či oddalování zobrazení v Mapách Google může…