Menu

"Absurdní a hloupé": Bill Gates komentuje konspirační teorie o své osobě

10.06.2020 16:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
"Absurdní a hloupé": Bill Gates komentuje konspirační teorie o své osobě

"Absurdní a hloupé": Bill Gates komentuje konspirační teorie o své osobě | foto: CHIP

V důsledku koronavirové krize se zakladatel koncernu Microsoft, Bill Gates, snaží realizovat některé ze svých záměrů. Například by chtěl použít očkování proti viru k implantaci mikročipů k získání kontroly lidí. Gates reaguje na tuto a další bizarní teorie o své osobě.

Bill Gates se angažuje v podpoře vývoje vakcíny proti koronaviru, a proto musí stále více čelit svým odpůrcům a konspiračním teoriím. "Jsou lidé, kteří se na to chtějí dívat z politického, nikoliv vědeckého úhlu pohledu", sdělil zakladatel Microsoftu v neděli v rozhovoru pro CNN. "To vás může vést k podivným názorům." Nadace Billa & Melindy Gatesových bojuje za lepší zdravotní péči po celém světě už mnoho let. V té souvislosti koluje o multimiliardáři také mnoho názorů, například:

– Gates chce v rámci boje proti patogenním jevům lidem implantovat mikročipy a tím nad nimi získat celkovou kontrolu.
Gates v březnu napsal, že "digitální certifikáty" by někdy v budoucnu mohly poskytnout informace o tom, kdo již prodělal koronavirovou infekci nebo kdo by měl být co nejdříve očkován. Toto tvrzení bylo spojeno s úplně jinými projekty nadace Gatesových, jakými jsou například výzkum digitální identifikace (technika, která pomocí infrařerveného světla zobrazí očkování na kůži) a antikoncepčních metod pomocí mikročipů. S virem COVID-19 nemají nic společného.

– Gates financuje WHO, Světovou zdravotnickou organizaci.
Dary nadace Gates v rozpočtovém období 2018/2019, které byly poskytnuty na projekty WHO, činily 367,7 milionů USD. Byla uvedena na seznamu jako druhý nejdůležitější plátce po USA (553 milionů), které nedávno svou finanční podporu zmrazily. Nadace Gates tak přispěla 9,8 procent na vyčleněné dárcovství, které tvoří 77 procent celkového rozpočtu WHO. Gates čelí kritice, že měl možnost ovlivňovat určení jeho darů, a tím dát WHO směr dalšího vývoje.

Teorie o zneužití: Gates měl koronavirus spolufinancovat

gates

Téměř všechny konspirační teorie o Gatesovi nemají žádný základ.

– Nadace Gates údajně financovala vývoj nového koronaviru, včetně podání patentu.
Předpokládaným důkazem tohoto tvrzení je patent institutu, podporovaného nadací od roku 2015, s názvem "Coronavirus". Nejde však o Sars-CoV-2, ale o vývoj vakcíny proti drůbežím virům ze skupiny koronavirů. V imunologii je běžné, že vědci mění genetické složení patogenů tak, aby byly méně nebezpečné. Ty jsou pak vhodné pro výrobu vakcín. Vědci se také domnívají, že vývoj nového viru korony v laboratoři není věrohodný.

– Gates nenechal své děti očkovat.
V devadesátých letech s touto tezí údajně přišel bývalý lékař Gatese na sympoziu v Seattlu. Není uveden ani název sympozia, ani jméno lékaře. Nedá se tedy jednoznačně určit, kdo tuto informaci zveřejnil jako první.

V průběhu hovorů s několika reportéry byl Gates také dotazován na konspirační teorie, které jej provází. Z průzkumu společností Yahoo News a YouGov před několika dny vyplynulo, že 44 procent respondentů sympatizujících s republikány věřilo, že Gates plánuje využít koronavirovou krizi pro hromadné očkování a implantuje mikročipy pro sledování lidí (viz New York Post).

Gates odpověděl, že je to "tak bizarní", že by to nejraději odmítl jako v pokus o vtip a komedii. Vtipného na tom ale nakonec není vůbec nic. Obvinění jsou podle něj tak hloupá a podivná, že si není jistý, zda by je měl vůbec popírat. Jejich opětovné zmiňování by totiž mohlo celé věci přidat na věrohodnosti.

Gates se obává, že podobné konspirace mohou nakonec snahy o boj proti koronaviru poškodit, i když považuje své šance za malé. "Dezinformace nás mohou v určitém okamžiku zbrzdit, ale nedomnívám se, že se tak nyní děje."

mohlo by vás také zajímat: ne každý je zná – nejlepší tři skryté aplikace ve windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení