Přejít k hlavnímu obsahu

Android Auto i Apple CarPlay se vydávají do neprobádaných vod. Systémy pro auta budou dostupné i na lodích

Tereza Nesvadbová 27.08.2026

Android Auto se poprvé stane součástí výbavy nových lodí. Modely značek Crest a Balise pro rok 2027 dostanou kompatibilní displeje a navigační aplikaci Savvy Navvy, která dokáže naplánovat cestu po jezerech, řekách i moři.

Kapitoly článku

Android Auto se dostane z automobilů na vodu

Android Auto se dosud používalo především v automobilech, od příštího roku se ale objeví také přímo ve výbavě lodí. Společnost MasterCraft Boat Holdings ho začne instalovat do pontonových lodí značek Crest a Balise pro modelový rok 2027. Podle výrobce půjde o první lodě, které budou mít Android Auto a Apple CarPlay v základní výbavě společně s navigací určenou pro plavbu.

Tu zajistí aplikace Savvy Navvy, která na rozdíl od běžné automobilové navigace pracuje s námořními mapami a podmínkami důležitými pro bezpečnou plavbu. Při plánování zohledňuje údaje z map, aktuální počasí, příliv a odliv i parametry konkrétní lodi. Na jejich základě vyhledá vhodnou trasu a průběžně počítá předpokládaný čas příjezdu.

Interiér motorové lodi.
Zdroj: Crest Marine
Palubní displej nebude sloužit jen k navigaci. Savvy Navvy na jednom místě zpřístupní také další údaje potřebné při plavbě, které by jinak uživatel hledal v několika aplikacích.

Cestu lze naplánovat ještě doma

Hlavní výhodou Savvy Navvy je, že všechny potřebné informace sdružuje na jednom místě. Uživatel tak nemusí během plavby přecházet mezi několika různými aplikacemi. Savvy Navvy lze využít na jezerech a vnitrozemských vodách, při pobřežní plavbě i na otevřeném moři.

Cestu si navíc není nutné připravovat až na palubě. Uživatel ji může naplánovat předem v telefonu a po připojení k Android Auto nebo Apple CarPlay se zobrazí na displeji lodi. Během plavby pak může sledovat trasu a svou aktuální polohu. K dispozici je denní a noční režim mapy i satelitní zobrazení.

Mohlo by vás zajímat

Navigaci lze používat i na starších lodích

Android Auto a Apple CarPlay budou součástí výbavy nových modelů Crest a Balise, používání Savvy Navvy se ale neomezuje pouze na tyto lodě. Aplikace funguje s jakýmkoliv kompatibilním displejem a podporuje Android Auto i Apple CarPlay po celém světě. Navigaci tak mohou využít také majitelé starších lodí, kteří si vhodný displej pořídili dodatečně.

Zdroj: Android Authority, Business Wire, MacRumors

Video tipy ze světa technologií od redakce Chip.cz –

Máte k článku připomínku? Napište nám

Seznam diskuze

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


Novinky

Testy a žebříčky

bezpečnost

Tipy a triky